Uszczelniamy dach zanim spadną deszcze

Polskie lato już na półmetku. I mimo, że u większości z nas po wakacyjnych wojażach pozostały jedynie przyjemne wspomnienia, do dyspozycji wciąż mamy pełne słońca weekendy. Przełom sierpnia i września to idealna pora, aby wreszcie zająć się pracami remontowymi na dachu, które zabezpieczą go przed nadejściem jesiennych opadów.

Zastanawiasz się, czy lato to aby na pewno dobra pora na myślenie o jesieni? My jednak jesteśmy zdania, że im wcześniej o niej pomyślisz, tym naprawdę lepiej! Inwestycja w wysokiej jakości, specjalistyczne produkty do dachów już niebawem zwróci się w postaci niższych rachunków za energię.

Dlaczego dach?

Polski klimat nie należy do najlżejszych. Przez większą część roku towarzyszą mu gwałtowne zmiany temperatur (nawet latem!), wysokie promieniowanie UV, porywiste wiatry i opady atmosferyczne. Deszczu, o różnym natężeniu i intensywności, spodziewać możemy się niemal o każdej porze roku. Przyjęło się jednak, że to właśnie jesień jest najbardziej deszczowym spośród wszystkich sezonów. Dlatego też nie bez powodu plan uszczelniania dachu i naprawy ewentualnych ubytków warto powziąć właśnie z końcem lata. Dachy, które przez cały rok poddawane są szkodliwym działaniom natury, z biegiem czasu tracą na szczelności. Na działanie niekorzystnej aury szczególnie narażone są punkty, w których stykają się elementy wykonane z różnych materiałów. To właśnie tam najczęściej powstają nieszczelności, przez które przedostająca się woda i drobne zanieczyszczenia mogą stanowić przyczynę rozwoju pleśni i grzybów, a w najgorszym wypadku naruszenia konstrukcji całego budynku.

iStock_000010508052_Medium
Krok po kroku

Zdaniem większości specjalistów, podstawą odpowiedniego zabezpieczenia dachu przed opadami jest pokrycie jego powierzchni dobrej jakości materiałami i skrupulatne uszczelnienie wszystkich newralgicznych punktów. Od czego powinniśmy zatem zacząć pracę? Dobry plan to podstawa! W momencie zauważenia pierwszych oznak nieszczelności, reagujmy jak najszybciej. Oprócz przeglądu trwałości materiałów z których zbudowano dach i ewentualnej wymiany mocno zniszczonych elementów, w toku prac powinniśmy uwzględnić:

–    uszczelnienie dziur i ubytków powstałych w eksploatowanych materiałach dachowych
–    zabezpieczenie komina i jego połączeń z dachem
–    uszczelnienie drobnych pęknięć i rys, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niegroźne
–    zabezpieczenie okien dachowych
–    skrupulatny przegląd elementów składających się na system odwodnienia dachu (m.in. rynien, rur spustowych, narożników czy lejów)

House facade on the blue sky
Czym uszczelniać?

Skoro już wiemy, jak najefektywniej zaplanować harmonogram prac na dachu, najwyższy czas zastanowić się nad doborem możliwie najlepszych produktów przydatnych w jego renowacji. Obecnie w każdym sklepie budowlanym znajdziemy wiele materiałów dedykowanych pracom dekarskim, dlatego wybór odpowiedniego może okazać się nieco kłopotliwy. Czym się kierować pamiętając, że użycie nieodpowiedniego produktu może w krótkim czasie doprowadzić do szybkiej degradacji wykonanego uszczelnienia? Dobrej jakości materiały powinny wykazywać dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych. Powinny być trwałe, elastyczne i bardzo wytrzymałe. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom właścicieli domów i specjalistów branży budowlanej, Soudal we współpracy z profesjonalnymi ekipami dekarskimi opracował serię specjalistycznych produktów przeznaczonych do napraw na dachu.
W przypadku pokryć wykonanych z dachówek, doskonale sprawdzi się specjalistyczny klej do dachówek Colodach na bazie odpornego na działanie substancji chemicznych i wilgoci poliuretanu. Klej-uszczelniacz pomaga skleić i trwale uszczelnić połączenia i ubytki między dachówkami oraz wzmocnić uszczelnienia rynien połaciowych. Charakteryzuje się przy tym bardzo wysoką siłą spajania i doskonałą przyczepnością do większości podłoży budowlanych, co sprawia, że w razie potrzeby wystarczy nabyć tylko jeden, za to w pełni uniwersalny produkt. Do dachów z blachy przeznaczony jest z kolei hybrydowy klej-uszczelniacz Colozinc, całkowicie odporny na działanie warunków atmosferycznych. Klej niweluje skutki napięć blachy, wynikające z wahań temperatur, jakim podlegają pokrycia dachowe. Jeśli poszukujemy produktu, który pomoże nam trwale skleić i uszczelnić arkusze blachy o dużych i mniejszych formatach, Colozinc stanie na wysokości zadania. Dodatkowo, klej w pełni zastępuje lutowanie, które w rzeczywistości niszczy pokrycia blach. Możemy wykorzystać go np. do montażu i uszczelniania rynien, kołnierzy wokół kominów, a także klejenia dachówek ceramicznych na różnych podłożach budowlanych. Uzupełnieniem zestawu klejów dekarskich będzie dekarska taśma uszczelniająca Soudaband dostępna w kolorach popularnych pokryć dekarskich, odporna na zjawiska atmosferyczne i wykazująca dużą przyczepność do większości materiałów budowlanych. Za jej pomocą uszczelnimy szwy, rozerwania, szpary i przecieki w rynnach, kominach i pokryciach z blachy falistej.
Pamiętajmy, że skutecznie uszczelniony i izolowany dach wpłynie na optymalizację efektywności energetycznej całego budynku, eliminując przy okazji ryzyko kondensacji wilgoci i znacząco obniżając nasze wydatki na energię. Czy to wystarczająco przekonujące argumenty? Zaplanuj przegląd dachu już w najbliższy weekend, dzięki czemu przez kolejne lata będziesz mógł cieszyć się ciepłym i szczelnym domem.

Zobacz podobne artykuły:

26 październik 2020

Jak uszczelnić okno?

Mroźne dni zbliżają się wielkimi krokami. Jeżeli w Waszym domu od strony zamkniętych okien już bije nieprzyjemnym chłodem, to znak, że należy zadbać o ich właściwe uszczelnienie. Dowiedz się, na czym polega prawidłowy montaż okien.