Szczelny montaż okien drewnianych

W porównaniu do okien plastikowych, okna drewniane wymagają częstszej konserwacji. Ich niezaprzeczalnym atutem są natomiast m.in. aspekty estetyczne – podobnie jak drewniane elementy wyposażenia wnętrza, wprowadzają do pomieszczenia ciepłą atmosferę. Jak jednak uszczelnić okna drewniane, aby w trakcie użytkowania nie stały się drogą niekontrolowanej ucieczki ciepła z budynku?

Urok drewna jest niezastąpiony, dlatego nie powinien dziwić fakt, że liczba zwolenników drewnianych okien nie maleje. Rozwiązane to cenione jest zresztą nie tylko ze względów wizualnych: okna drewniane wykonane są z naturalnego surowca, mogą mieć w zasadzie dowolną formę, nie wypaczają się, dobrze spełniają swoje funkcje przez długie lata, można je stosunkowo łatwo naprawić, doskonale sprawdzają się w przypadku wielkogabarytowych przeszkleń, a w zakresie parametrów izolacyjnych nie ustępują oknom plastikowym. Jednak nawet najwyższej jakości okna drewniane same w sobie nie zagwarantują komfortu termicznego w domu czy mieszkaniu. Bardzo ważny jest również ich prawidłowy montaż. Punkt styku okna z murem jest miejscem szczególnie narażonym na utratę ciepła i zawilgocenie. Jeżeli krople wody przenikną do zastosowanego materiału izolacyjnego – ulegnie on degradacji. Dlatego kluczowego znaczenia nabiera zabezpieczenie materiału izolacyjnego przed zawilgoceniem.

jak-uszczelnic-okna-drewniane

Jak uszczelnić okna drewniane?

Rozwiązaniem, które gwarantuje skuteczne i trwałe uszczelnienie styku okna drewnianego lub plastikowego ze ścianą zewnętrzną, jest Soudal Window System (SWS) – kompleksowy system warstwowego montażu okien, opracowany przez firmę Soudal. System ten opiera się na zasadzie „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz” i polega na zastosowaniu podczas instalacji okna trzech współpracujących ze sobą warstw:

 • warstwy izolacji termicznej i akustycznej,
 • uszczelnienia wewnętrznego,
 • uszczelnienia zewnętrznego.

W Soudal Window System funkcję tych warstw pełnią odpowiednio:

 • pianka poliuretanowa (np. Soudafoam lub Flexifoam),
 • taśmy paroprzepuszczalne SWS,
 • taśmy paroszczelne SWS.

Pianki montażowe Soudal rozprężają się podczas aplikacji i precyzyjnie wypełniają szczelinę wokół okna. W efekcie skutecznie przeciwdziałają ucieczce ciepła z budynku, a także przenikaniu hałasu do jego wnętrza. Aby pianka pozostała sucha i nie utraciła swoich właściwości pod wpływem działania czynników atmosferycznych – zostaje odpowiednia zabezpieczona, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Przenikaniu wilgoci z wnętrza budynku do warstwy izolacji przeciwdziała taśma paroszczelna SWS. Z kolei taśma paroprzepuszczalna SWS chroni piankę przed m.in. wodą opadową, umożliwiając jednocześnie migrację pary wodnej z wnętrza budynku na zewnątrz.

montaz-warstwowy-drewnianych-okien

Dzięki zastosowaniu Soudal Window System okna drewniane osiągną swoje parametry użytkowe  i zapewnią wysoki komfort termiczny wewnątrz pomieszczeń. System SWS pozwoli nam także odczuwalnie zmniejszyć koszty ogrzewania domu lub mieszkania w sezonie zimowym oraz ograniczyć emisję szkodliwych substancji do środowiska naturalnego.

Montażu warstwowego drewnianych okien – na co zwrócić uwagę?

Podstawowym warunkiem prawidłowego montażu warstwowego zarówno okien drewnianych, jak i plastikowych,  jest zachowanie odstępu 2-3 cm pomiędzy ościeżem a ościeżnicą. Szczelinę tę wypełnia się następnie pianką poliuretanową. Bardzo ważne jest również odpowiednie przygotowanie podłoża przed zamocowaniem taśmy okiennej – musi być ono stabilne, oczyszczone i gładkie, dodatkowo można je zagruntować. Należy się upewnić, że pianka poliuretanowa jest szczelnie osłonięta na całym obwodzie okna. Ryzyko powstania pustych przestrzeni pomiędzy taśmą a podłożem diametralnie zminimalizujemy dzięki zastosowaniu taśmy pokrytej klejem na całej szerokości. Mocując taśmę, należy zwrócić uwagę na położenie jej osi podłużnej, która powinna się znajdować się w miarę możliwość na linii styku ościeżnicy okiennej z murem. W narożnikach  należy pozostawić zakład około 4 cm. Taśmą należy okleić również kotwy, za pomocą których okno przytwierdzone jest do ściany zewnętrznej.

montaz-drewnianych-okien-zima

Montaż drewnianych okien zimą

Jeszcze do niedawna montaż okien możliwy był wyłącznie w sezonie letnim. Dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu firmy Soudal w postaci pistoletowej pianki poliuretanowej Flexifoam, instalację nowej stolarki okiennej bez problemu wykonamy również w temperaturach do -10°C. Do zalet pianki Flexifoam należą:

 • specjalna wielosezonowa formuła,
 • pełną elastyczność w przypadku zmian liniowych profili ościeżnicowych,
 • perfekcyjna przyczepność do praktycznie wszystkich podłoży budowlanych,
 • doskonałe parametry izolacyjności termicznej i akustycznej,
 • bardzo szybki czas utwardzania,
 • niska emisja substancji lotnych (certyfikat EC1 Plus),
 • niebieski kolor, który umożliwia błyskawiczną identyfikację pianki.

Zobacz podobne artykuły:

15 lipiec 2020

Mieszkaj energooszczędnie!

Marzysz o domu, który jest komfortowy, przyjazny dla środowiska i dodatkowo pozwala odczuwalnie obniżyć koszty ogrzewania? Poznaj nowy program społeczny „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ”, którego partnerem jest firma Soudal.

17 maj 2019

Montaż drzwi do ciepłego domu

Drewniane czy metalowe? Z przeszkleniem czy bez? Gładkie czy efektownie zdobione? W żywym czy stonowanym kolorze? Dobrej jakości drzwi to jednak tylko połowa sukcesu. Jeżeli nie zadbamy o ich profesjonalną instalację, to nadal mogą generować duże straty ciepła.

15 kwiecień 2019

Akcja: termomodernizacja!

Kwiecień w tym roku nie rozczarowuje, przynajmniej jeśli chodzi o pogodę. Słońce coraz śmielej świeci na niebie, przyroda budzi się z zimowego snu i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednocześnie, to najlepszy czas, żeby przeprowadzić prace związane z dociepleniem naszego domu.