Spoiny silikonowe w pomieszczeniach mokrych – praktyczne porady

Prawidłowo wykonane uszczelnienia wokół zlewozmywaka, umywalki, wanny i innych urządzeń sanitarnych zabezpieczą kuchnię czy łazienkę przed działaniem wilgoci, pomagając utrzymać w tych pomieszczeniach nienaganną czystość i higienę. Podpowiadamy, co zrobić, gdy na silikonowych spoinach pojawi się pleśń.

Brudne, zapleśniałe fugi silikonowe to nawracający problem w wielu kuchniach i łazienkach. Problem zarówno estetyczny, jak i zdrowotny, ponieważ pleśń nie tylko szpeci pomieszczenie, w którym się pojawiła, ale także może być przyczyną alergii, infekcji oraz wielu poważnych chorób. Kiedy pleśń dopiero zaczyna atakować silikonową spoinę, to warto spróbować usunąć charakterystyczne ciemne plamy przy pomocy specjalistycznego preparatu.

Czyszczenie fugi silikonowej

W tym celu możemy użyć płynu czyszczącego do fug silikonowych firmy Soudal. Preparat ten jest gotowy do użycia, szybkoschnący i nieszkodliwy dla typowych materiałów budowlanych, które spotykane są w kuchniach i łazienkach. Z powodzeniem możemy go zastosować do usuwania osadów i pleśni ze spoin silikonowych oraz do usuwania świeżych resztek silikonu z takich podłoży, jak:

  • szkło,
  • powierzchnie ceramiczne,
  • powierzchnie emaliowane,
  • powierzchnie glazurowane.

Preparat ten jest bardzo łatwy w użyciu: wystarczy przecierać w jednym kierunku zabrudzone miejsce kawałkiem szmatki nasączonym płynem, a następnie przemyć oczyszczone miejsce ciepłą wodą z detergentem i je osuszyć. W razie potrzeby czynności te należy powtórzyć. Pamiętajmy przy tym o następujących zasadach:

  • przed rozpoczęciem pracy z płynem czyszczącym do fug silikonowych należy założyć rękawiczki ochronne,
  • płyn powinien być stosowany wyłącznie w dobrze wentylowanym pomieszczeniu,
  • jeżeli płyn zamierzamy wykorzystać do czyszczenia powierzchni wykonanych z tworzyw sztucznych, to zalecane jest przeprowadzenie uprzedniego testu w mało widocznym miejscu, aby wyeliminować ryzyko pojawienia się plam i przebarwień.

Próba usunięcia pleśni z fugi silikonowej nie zawsze jednak kończy się sukcesem. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana starych fug silikonowych na nowe.

czyszczenie-fugi-silikonowej

Jaki silikon wybrać?

Zanim rozpoczniemy wymianę spoin silikonowych wokół różnego rodzaju urządzeń w kuchni lub łazience, zastanówmy się, jakiego silikonu potrzebujemy.  Z pewnością musi być to silikon sanitarny, który zawiera substancje biobójcze i odznacza się długotrwałą odpornością na działanie wilgoci, grzybów i pleśni (inaczej na nowej spoinie szybko pojawią się niepokojące ciemne plamy i problem powróci). Generalnie rzecz ujmując, silikony sanitarne dzielą się na naturalne oraz o utwardzaniu kwaśnym. Silikon sanitarny neutralny zalecany jest do wypełniania szczelin wokół wanien i brodzików z akrylu lub PCV, a także zlewozmywaków i blatów z konglomeratu czy kamienia naturalnego. Z kolei Silikon sanitarny o utwardzaniu kwaśnym możemy z powodzeniem zastosować do uszczelnienia zlewozmywaków, wanien i brodzików emaliowanych.

spoiny-silikonowe-w-pomieszczeniach-mokrych

Kolejnym krokiem będzie precyzyjne usunięcie starej spoiny. Na tym etapie możemy wypróbować proste domowe sposoby.

Domowe sposoby na usunięcie silikonu

Usunięcie starej spoiny silikonowej nie zawsze jest trudne – czasami spoina jest bardzo popękana i na tyle odspojona od podłoża, że wystarczy podważyć ją odpowiednim narzędziem (np. szpachelką), a następnie precyzyjnie zdjąć resztki silikonu przy pomocy ostrego nożyka bądź żyletki. Wykonanie tego zadania wymaga jednak precyzji i staranności – pamiętajmy, że podczas pracy z ostrym nożykiem możemy uszkodzić powierzchnię bezpośrednio sąsiadującą z fugą. Porysowany zlewozmywak, wanna czy blat kuchenny mogą stać się w ten sposób naszym kolejnym problemem. Jeżeli jednak stara spoina silikonowa będzie stawiać duży opór, to warto zastosować odpowiedni preparat, który rozmiękczy resztki silikonu.

domowe-sposoby-na-usuniecie-silikonu

Usuwanie silikonu przy pomocy specjalistycznych preparatów

Podczas usuwania starych spoin silikonowych doskonale sprawdzi się Sealant Remover firmy Soudal. Jest to spray na bazie węglowodorów, który znajduje zastosowanie przy usuwaniu nie tylko pozostałości po utwardzonych silikonach, ale również po polimerach MS, klejach montażowych i kontaktowych. Co istotne, może być używany na większości podłoży budowlanych, w tym na:

  • aluminium oraz na innych metalach powlekanych i malowanych proszkowo,
  • ceramice,
  • szkle,
  • wielu laminatach i twardych tworzywach sztucznych (z wyjątkiem PMMA i nylonu).

Sealant Remover jest bardzo łatwy w aplikacji. Przed użyciem preparatu pojemnik należy silnie wstrząsnąć, a następnie spryskać utwardzone resztki silikonu, których nie byliśmy w stanie usunąć mechanicznie. Słomkowy aplikator pozwoli nam precyzyjnie dozować preparat. Po około 10 minutach rozmiękczone pozostałości po silikonie usuwamy suchą szmatką. Jeżeli pojawi się taka potrzeba, to zabieg możemy powtórzyć. Przed wykonaniem nowej warstwy silikonu, oczyszczoną szczelinę należy przemyć ciepłą wodą z detergentem i osuszyć.

Zobacz podobne artykuły: