Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią? Przewodnik hydroizolacyjny

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią? Przewodnik hydroizolacyjny

Izolować czy nie izolować? Na jakim etapie prac podjąć decyzję o hydroizolacji łazienki? Jakich materiałów użyć? I – w końcu – ile to będzie kosztować? Pytania te często nasuwają się podczas budowy czy remontu. Zadajemy je też fachowcom, których zadaniem jest uchronić zarówno siebie, jak i nas przed skutkami zaniedbań.

Mówiąc najprościej, hydroizolacja chroni ściany i podłogi w pomieszczeniach narażonych na kontakt z wodą przed działaniem wilgoci. Woda, przedostając się przez fugi między płytkami lub okładzinami kamiennymi, wnika w podłoże i powoduje jego zawilgocenie, zagrzybienie, a nawet trwałe uszkodzenie. W razie awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej czy choćby wylania pralki, odpowiednie uszczelnienie powierzchni znacznie ograniczy szkody. Woda nie przedostanie się przez strop zalewając pomieszczenia na niższym poziomie. Decyzję o zastosowaniu hydroizolacji należy podjąć na wstępnym etapie prac remontowo-budowlanych.

Czym izolować, czyli jakość ma znaczenie
Skutecznymi i powszechnie stosowanymi materiałami do uszczelniania podłoża pod płytkami w łazience są folie w płynie dostępne w postaci jednoskładnikowych past w wiaderku. Do prawidłowego wykonania warstwy hydroizolacyjnej będziesz również potrzebować elementów uzupełniających, takich jak taśmy, kołnierze i narożniki uszczelniające. Taśmy służą do ochrony styków ścian i podłóg. Kołnierze umieszcza się przy kratkach ściekowych i przejściach rur. Narożniki chronią szczeliny złączeniowe. Przy wyborze odpowiedniej folii i materiałów uzupełniających zwróć uwagę nie tylko na ich cenę, ale również na jakość. Folia w płynie powinna po nałożeniu i zaschnięciu tworzyć spoistą elastyczną powłokę.

Decydując się na hydroizolację sięgnij po sprawdzone, certyfikowane produkty. Do takich zaliczyć możemy np. te produkowane przez firmę Soudal. Istotne jest też, aby wszystkie składowe hydroizolacji pochodziły od jednego producenta – elementy przetestowane i optymalnie dopasowane stworzą najefektywniejszy system ochrony przed wilgocią.

Jak izolować? Hydroizolacja z Soudal krok po kroku

 1. Krok 1. Przygotowanie podłoża
  Soudaprim DP_118x320mm_aangepast

  • Podłoże oczyść z pyłu i brudu, usuwając wszystkie pozostałości, które mogłyby osłabić przyczepność izolacji
  • Podłoże zagruntuj preparatem zmniejszającym chłonność, np. gruntem do folii w płynie SOUDAPRIM DP
  • Poczekaj, aż grunt wyschnie (około 1 godz.)
 2. Krok 2. Hydroizolacja – etap 1
  soudagum_folia_w_plynie

  • Po dokładnym przygotowaniu podłoża nanieś wałkiem lub pędzlem pierwszą warstwę folii w płynie SOUDAGUM LM
 3. Krok 3. Hydroizolacja – etap 2
  Soudatape CP-Outside_118x320mm_4-Scaled
  Soudatape CP_150x99,5mm_FINAL

  • Na pierwszej, jeszcze mokrej warstwie folii przyklej elementy uzupełniające, takie jak taśma SOUDATAPE ST, narożniki SOUDATAPE IC/OC czy kołnierze SOUDATAPE PD
  • Wszystkie materiały dociśnij szpachelką i pozostaw do wyschnięcia
 4. Krok 3. Hydroizolacja – etap 3
  • Nałóż drugą warstwę folii w płynie, tak by łączna grubość obu warstw była nie mniejsza niż 1 mm
 5. Krok 4. Czas
  • Po nałożeniu wszystkich warstw hydroizolacji będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość na około 12 godzin, aż warstwy folii całkowicie wyschną
  • Po wyschnięciu folii przyklej glazurę na ściany i podłogę

Ile to kosztuje i jak długo trwa?
Układanie hydroizolacji nie wpływa znacząco na tempo prac budowlano-remontowych – harmonogram nie powinien się przesunąć o więcej niż 1 dzień. Koszt zakupu materiałów hydroizolacyjnych to około 200 pln przy założeniu, że powierzchnia naszej łazienki wynosi 7 m2. Nakłady czasowe i finansowe, jakich wymaga przeprowadzenie prac hydroizolacyjnych, nie są więc duże. W zestawieniu z trudnościami i kosztami związanymi z późniejszym osuszaniem podłoża czy usuwaniem zagrzybienia wywołanego nadmierną wilgocią, hydroizolacja jest inwestycją, na której nie warto oszczędzać.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *