Remont pokoju – na co zwrócić uwagę?

Chociaż remont pokoju wcale nie musi być pracochłonnym i kosztownym przedsięwzięciem, to i tak warto się do niego odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, jakie kwestie należy dobrze przemyśleć,  żeby podjęte wysiłki nie poszły na marne.

Motywy, które stoją za naszą decyzją o remoncie sypialni, salonu czy pokoju dla dziecka, mogą być różne. Czasem wysłużone meble wymagają wymiany, przybrudzone ściany odmalowania, a odspojone panele naprawy. Innym razem odświeżenie pokoju jest przede wszystkim sposobem na wprowadzenie do pomieszczenia nowej energii, która wpłynie korzystnie na samopoczucie jego użytkowników. Jednak niezależnie od intencji, jaka przyświeca tej inwestycji, efekt z pewnością będzie bardziej satysfakcjonujący a prace przebiegną sprawniej, jeżeli podejmiemy kilka kluczowych decyzji na etapie przygotowawczym. Pierwsza z nich dotyczy pory roku, w której chcielibyśmy przeprowadzić remont.

przygotowanie-do-remontu

Jaka jest najlepsza pora na remont pokoju?

Nie bez powodu większość remontów realizowana jest w sezonie wiosenno-letnim. Wyższa temperatura powietrza sprzyja szybkiemu schnięciu farb, akryli czy klejów montażowych, bez których trudno wyobrazić sobie remont. Ponadto stosowanie wielu materiałów chemii budowlanej wymaga zadbania o dobrą wentylację pomieszczenia, a wietrzenie pokoju w okresie zimowym zdecydowanie obniża komfort wykonywania w nim prac remontowych, wykończeniowych czy dekoratorskich. Pamiętajmy również – zwłaszcza w przypadku przeprowadzania remontów na zewnątrz budynku – że zakres temperatur, w których możemy stosować niektóre produkty, jest stosunkowo wąski, tj. w niskich temperaturach mogą one po prostu diametralnie stracić na jakości. Czynniki te decydują o tym, że okres wakacyjny jest najchętniej wybieraną porą na remont. Nie oznacza to bynajmniej, że prac wewnątrz pomieszczeń nie możemy przeprowadzić komfortowo również zimą – w tej sytuacji istotny jest jednak odpowiedni mikroklimat panujący w pomieszczeniu, jeśli zależy nam na sprawnej realizacji całego przedsięwzięcia. Krótko mówiąc, w pokoju nie powinno być ani nazbyt chłodno, ani wilgotno.

jaka-jest-najlepsza-pora-na-remont-pokoju

Jaki wybrać styl aranżacji wnętrza?

Remont pokoju jest dobrą okazją do zastanowienia się, jaki styl aranżacji wnętrza najlepiej współgra z naszą osobowością. Wystrój pomieszczenia, w którym często przebywamy, ma bowiem duży wpływ na nasze samopoczucie, a w konsekwencji na jakość naszego życia. Do najpopularniejszych stylów aranżacji wnętrz należą:

  • styl klasyczny,
  • styl nowoczesny,
  • styl rustykalny.

Czym charakteryzują się poszczególne style aranżacji wnętrz? Styl klasyczny jest dobrym wyborem dla miłośników ponadczasowej elegancji. Charakterystyczne są dla niego stonowane kolory (w tym beże, brązy i różne odcienie szarości), meble wykonane z ciemnego drewna oraz elementy dekoracyjne w postaci np. listew przysufitowych lub kinkietów. Styl nowoczesny oznacza przede wszystkim przestronność oraz wykorzystanie takich materiałów, jak szkło, metal i beton. Natomiast styl rustykalny wprowadza do wnętrza naturalne materiały, roślinne wzory oraz ręcznie robione dodatki, takie jak serwety czy obrusy.

styl-aranzacji-wnetrza

Remont samodzielny czy z pomocą fachowca?

Nie trzeba być doświadczonym majsterkowiczem, żeby przeprowadzić wiele prac remontowo-wykończeniowych. Sięgając po gotowe do użycia i łatwe w aplikacji silikony, akryle czy kleje montażowe firmy Soudal (np. Fix All), możemy z powodzeniem samodzielnie zrealizować takie zadania związane z remontem pokoju, jak:

  • montaż różnego rodzaju elementów wykończeniowych, np. listew przypodłogowych, paneli czy rozet,
  • uszczelnianie parapetów,
  • klejenie wykładziny,
  • mocowanie płyt korkowych.
prace-remontowe-w-domu

Niektóre prace wymagają jednak fachowych umiejętności. Kiedy przykładowo planujemy wymienić wysłużone okna na nowe, wówczas zdecydowanie należy skorzystać z pomocy profesjonalnego montera. Jednak nawet w takim przypadku mamy wpływ na to, jaki system montażu zostanie zastosowany. Doskonałym wyborem jest Soudal Window System (SWS), czyli tzw. ciepły montaż okien. System ten opiera się na zasadzie „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz” i gwarantuje trwałe uszczelnienie miejsc osadzenie okien w ościeży. Na system składają się trzy główne elementy:

  • wysokiej jakości pianka poliuretanowa, która pełni funkcję materiału izolacyjnego,
  • płynna membrana wewnętrzna (do uszczelnienia złącza okiennego od wewnątrz), np. Soudatight LQ,
  • płynna membrana zewnętrzna (do uszczelnienia złącza okiennego od zewnątrz), np. Soudatight Hybrid.

Soudal Window System skutecznie zapobiega ucieczce ciepła przez okna i diametralnie podnosi komfort użytkowania pomieszczeń w okresie zimowym. W efekcie rachunki za ogrzewanie są niższe, a nasz dom lub mieszkanie są bardziej przyjazne dla środowiska. W ten sposób zadbamy o to, aby wyremontowany pokój był naprawdę wygodny i przytulny o każdej porze roku.

Zobacz podobne artykuły: