Ocieplanie garażu blaszanego

Blaszane garaże zyskują coraz większą popularność. Do ich  atutów niewątpliwie należą stosunkowo niska cena, a także łatwy i szybki montaż. Podpowiadamy, jak ocieplić garaż blaszany.

Koszt wzniesienia garażu blaszanego jest zdecydowanie mniejszy w porównaniu z budową garażu murowanego czy drewnianego, i dotyczy to zarówno zastosowanych materiałów, jak i robocizny. Jednak nie tylko względy finansowe przemawiają na korzyść garażu blaszanego. Jego zaletą jest również m.in. czas potrzebny na postawienie tego typu konstrukcji. Nie wymaga ona przygotowania fundamentów, a prace związane z docięciem blachy i złożeniem poszczególnym elementów w całość można przeprowadzić naprawdę szybko i sprawnie, jeżeli mamy do dyspozycji ekipę doświadczonych fachowców. Co więcej, wbrew panującej opinii, wygląd garażu blaszanego może być bardzo estetyczny. W bogatej ofercie gotowych rozwiązań bez trudu znajdziemy takie, które będą dopasowane do naszych potrzeb pod kątem wizualnym i idealnie wkomponują się np. w przydomowy ogród. Decydując się na blachę wysokiej jakości, zadbamy o to, by konstrukcja była wytrzymała i służyła nam przez długie lata. Komfort użytkowania garażu blaszanego, zwłaszcza zimą, będzie jeszcze wyższy, kiedy obiekt zostanie prawidłowo ocieplony. Jaki system termoizolacji sprawdzi się w garażu blaszanym?

Izolacja ze styropianu

Często wybieranym materiałem izolacyjnym w przypadku garaży blaszanych jest styropian. Płyty styropianowe są  wysoce odporne na działanie wilgoci i wody, przyjazne dla środowiska, bezpieczne dla zdrowia, bardzo wytrzymałe, łatwe w montażu, a przede wszystkim gwarantują doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Podczas mocowania styropianu bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego kleju, dzięki któremu materiał ten zachowa swoje właściwości, a montaż będzie trwały i solidny.

izolacja-ze-styropianu

Jak przymocować styropian do blachy?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że klej, jaki zamierzamy zastosować, nie może zawierać w swoim składzie rozpuszczalników, ponieważ uszkadzają one styropian. Doskonałym rozwiązaniem będzie w tym przypadku klej poliuretanowy w aerozolu Soudabond Turbo firmy Soudal. Jest on gotowy do użycia i bardzo łatwy w aplikacji – nakłada się go przy pomocy pistoletu i nie jest konieczne zastosowanie żadnych innych narzędzi. Soudabond Turbo charakteryzuje się bardzo szybkim chwytem początkowym, dając gwarancję pewnego mocowania wstępnego, a także umożliwia dalszą obróbkę mocowanych płyt już po 15 minutach od aplikacji. Lista zalet tego kleju obejmuje również:

  • wysoką wydajność (jedno opakowanie kleju wystarcza do zamocowania około 14 m² płyt przy aplikacji ścieżki o średnicy 30mm),
  • możliwość malowania spoiny wieloma typowymi farbami,
  • szybkie działanie (czas montażu materiałów izolacyjnych możemy skrócić o około 30%),
  • gwarancję najwyższej izolacyjności termicznej i akustycznej,
  • właściwości tiksotropowe (klej nie spływa z powierzchni pionowych).
jak-przymocowac-styropian-do-blachy

Dzięki zaworowi Duravalve, który zapobiega ucieczce gazu pędnego z puszki, klej piankowy Soudabond Trubo zachowuje optymalną konsystencję i najwyższą wydajność przez 2 lata (tzn. przez cały okres przydatności do użycia). Zawór ten nie skleja się i nie blokuje, co umożliwia przerwanie pracy związanej z mocowaniem płyt styropianowych, a następnie jej wznowienie w zasadzie w każdym momencie. Aplikacja kleju nie jest skomplikowana i składa się z kilku kroków:

  • dokładne oczyszczenie podłoża z tłuszczu, pyłu i kurzu,
  • zabezpieczenie miejsca pracy folią malarską lub papierem,
  • dokładne wymieszanie zawartości puszki (pojemnikiem należy energicznie potrząsać przez około 30 sekund),
  • nakręcenie puszki na pistolet i wyregulowanie dyszy dozującej,
  • nałożenie ścieżki kleju o średnicy około 3 cm po obwodzie płyt oraz zygzakiem przez ich środek,
  • przyłożenie płyty do  ściany w ciągu maksymalnie 3 minut.

Prace montażowe z użyciem kleju Soudabond Turbo należy wykonywać w temperaturze od +5°C do +25°C, unikając silnego nasłonecznienia i deszczu. W sezonie zimowym możemy zastosować klej Soudabond Easy Winter, który gwarantuje szybkie utwardzanie kleju w niskich temperaturach (do  -10° C).

izolacja-metoda-natryskowa

Izolacja metodą natryskową

Nowoczesnym materiałem termoizolacyjnym, który stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych płyt ze styropianu lub wełny mineralnej, jest natryskowa pianka poliuretanową Soudafoam SPF. Bardzo dokładnie wypełnia ona ocieplaną przestrzeń, tworząc jednolitą, pozbawioną mikroszczelin powłokę. Przy ocieplaniu garażu mistrzowsko zda egzamin pianka Soudafoam SPF zamknięto komórkowa. Pianka ta odznacza się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi i wysoką stabilnością wymiarową, jest wodoszczelna i przede wszystkim nienasiąkliwa. Zapewnia również doskonałą izolację akustyczną i skutecznie redukuje hałas dobiegający do garażu np. podczas ulewnego deszczu.

Zobacz podobne artykuły:

15 wrzesień 2023

Eko-materiały w remontach

Chcesz przeprowadzić prace remontowe w sposób, który będzie przyjazny dla środowiska naturalnego? W poniższym artykule prezentujemy materiały, po które warto sięgnąć podczas realizacji tego przedsięwzięcia.

11 lipiec 2023

Remont pokoju dla dzieci

Dobrze urządzony pokój dziecięcy jest optymalnie dopasowany do potrzeb najmłodszych mieszkańców domu. W poniższym artykule podpowiadamy, jak ten cel osiągnąć.