Nowa fala w polskiej architekturze

Odnosisz wrażenie, że architekturze polskich miast brakuje nuty nowoczesnego szaleństwa? Obok niewątpliwie pięknych przykładów tradycyjnych stylów, chciałbyś zobaczyć budynki, które zachwycają niecodzienną formą lub zaskakują różnorodnością zastosowanych materiałów? Z prac nagrodzonych na prestiżowym Konkursie dla Młodych Architektów 2016 możemy wnosić, że nadchodzą wielkie zmiany!

Konkurs dla studentów architektury i architektów do 30. roku życia, którego partnerem jest Soudal, przyciąga coraz więcej utalentowanych i wizjonerskich uczestników. Do IV edycji zgłosiło się około 1400 osób, a ocenie poddanych zostało aż 129 prac! W tym roku adepci architektury mogli zmierzyć się z jednym z trzech zadań konkursowych: „Dom własny architekta”, „Wypełnij lukę funkcją kultury” oraz „Współczesne miejsce pracy”. Już same nazwy projektów świadczą o tym, że autorów cechuje niebywała kreatywność i odwaga: „Szuflada potrzeb”, „Konwergencja”, „Heliotropy”… Wśród zgłoszonych prac znalazły się m.in. dom dryfujący w przestrzeni kosmicznej, kompleks farm wertykalnych w Nowej Hucie oraz projekt-protest, którego celem jest uratowanie przed wyburzeniem kultowego kina Polonia we Wrocławiu.

Nazwiska zwycięzców tradycyjnie poznaliśmy podczas Gali Builder Awards, która odbyła się w warszawskim Multikinie Złote Tarasy. W kategorii „Dom własny architekta” pierwsze miejsce przyznano Joannie Wirkus (Politechnika Gdańska) i Łukaszowi Wacławkowi za pracę „Panteon Architekta”, a także Dagmarze Piszcz (Politechnika Warszawska) za projekt „Gravity House”.

W drugiej kategorii najlepsza okazała się praca „Młyn Sztuk”, nadesłana przez Joannę Baranowską, Marcelinę Sztukowską i Aleksandrę Kozołub (Politechnika Wrocławska).


W kategorii „Współczesne miejsce pracy” wyróżniono projekty: „Green Works” autorstwa Marty Żebrowskiej (Politechnika Krakowska) oraz „KontenAir” autorstwa Anny Mardyły i Mateusza Dąbka (Politechnika Śląska).

Konkurs realizowany jest w ramach programu „Promujemy Polską Architekturę”, którego mecenasem jest firma Soudal. Już dziś oficjalnie wiadomo, że odbędzie się V edycja KDMA, dzięki czemu kolejni adepci sztuki projektowania będą mieli szansę na wymarzony start w swoim zawodzie. Życzymy im kariery na miarę Franka Gehry’ego i mnóstwa genialnych projektów, które zrewolucjonizują polską architekturę!

Zobacz podobne artykuły:

28 listopad 2016

Konkurs dla Młodych Architektów

Zawód architekta to wymarzona profesja dla ludzi, którzy wyróżniają się wyobraźnią przestrzenną i za pomocą rysunku potrafią zwizualizować swoje pomysły. Zanim jednak świat pozna projekty młodego, zdolnego architekta musi mieć on szansę je zrealizować. Od kilku lat jednym z Mecenasów Polskiej Architektury jest firma Soudal, która konsekwentnie wspiera Konkurs dla Młodych Architektów.