Montaż klimatyzacji w mieszkaniu – czy warto? Ile kosztuje?

Optymalna temperatura w mieszkaniu jest jednym z podstawowych warunków jego wygodnego użytkowania. W sezonie letnim, zwłaszcza podczas fali upałów, o komfort cieplny mieszkańców pomaga zadbać odpowiednio dobrany klimatyzator. Dowiedz się, z czym wiąże się montaż klimatyzacji w mieszkaniu i jaki jest koszt tej inwestycji.

Nagrzane powietrze w mieszkaniu latem jest równie dokuczliwe, co chłód w sezonie zimowym. Aby uniknąć tego dyskomfortu coraz więcej ludzi decyduje się na instalację klimatyzacji. Mówiąc najogólniej, celem klimatyzacji jest zapewnienie pożądanej temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu staje się ono przyjemną przestrzenią do życia, niezależnie od pogody za oknem. Co prawda, większość z nas kojarzy klimatyzację głównie z funkcją chłodzenia, jednak niektóre urządzenia mogą być wykorzystywane również do dogrzewania pomieszczeń w zimowe dni.

instalacja-klimatyzacji-w-mieszkaniu

Montaż klimatyzacji – nakłady finansowe

Wachlarz oferowanych na rynku klimatyzatorów jest bardzo szeroki. Urządzenie różnią się między sobą m.in. pod względem swojej mocy, efektywności energetycznej, stopnia skomplikowania, a także warunkami, w jakich mogą zostać zainstalowane. Niektóre przeznaczone są do chłodzenia jednego pomieszczenia, inne dbają o optymalną temperaturę w całym mieszkaniu, możemy wybrać urządzenie wymagające stałego montażu lub też jednostkę przenośną. Wszystkie te czynniki mają wpływ na ostateczny koszt instalacji, jednak zasadniczo jest to wydatek rzędu 2 tyś. zł. Co istotne, montaż klimatyzatora praktycznie zawsze powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowanego fachowca. Aby ocenić opłacalność inwestycji, musimy ponadto uwzględnić:

  • koszty związane z zakupem samego urządzenia,
  • koszty związane z regularnymi przeglądami i serwisowaniem urządzenia,
  • koszty związane z użyciem energii elektrycznej, która zasila urządzenie,
  • koszty związane z zakupem zużytych elementów klimatyzacji.
montaz-klimatyzacji–naklady-finansowe

Montaż klimatyzacji – instalacje

Aby układ klimatyzacyjny działał bez zarzutu, należy poprowadzić trzy instalacje: elektryczną, chłodzącą oraz odprowadzania skroplin. Powstałe w tym celu przepusty kablowe i rurowe możemy skutecznie i trwale wypełnić za pomocą montażowo-uszczelniającej pianki poliuretanowej Soudafoam Classic Gun firmy Soudal. Pianka jest gotowa do użycia i przystosowana do aplikacji pistoletem. Ma znakomitą przyczepność do typowych podłoży budowlanych, w tym do muru, cegły, betonu, kamienia, drewna, PCV, aluminium.

Do ważnych zalet pianki poliuretanowej Soudafoam Classic Gun należą również:

  • krótki czas utwardzania,
  • bardzo dobra izolacyjność akustyczna i termiczna,
  • wysoka wydajność,
  • stabilność wymiarów,
  • możliwość precyzyjnego dozowania,
  • neutralność dla warstwy ozonowej.

Ponadto nowatorski zawór Duravalve gwarantuje absolutną szczelność opakowania pianki oraz jej maksymalną wydajność przez cały okres przydatności do użycia, który wynosi aż 24 miesiące. Pianka montażowo-uszczelniającej Soudafoam dostępna jest również w wersji zimowej, umożliwiającej pracę w temperaturach do -10°C.

Klimatyzacja to nie wszystko

Odpowiednio dobrany i sprawnie działający klimatyzator z pewnością korzystnie wpłynie na mikroklimat panujący w naszym mieszkaniu podczas letnich upałów, a w rezultacie również na nasze samopoczucie. Nie jest to jednak jedyny sposób, jeżeli chodzi o przeciwdziałanie przegrzaniu pomieszczeń w upalne dni. Kluczowe znaczenie ma tutaj również prawidłowa termoizolacja ścian. Szczelna warstwa izolacji nie tylko chroni pomieszczenia przed wychłodzeniem w sezonie zimowym, ale również utrudnia przepływ ciepłego powietrza do ich wnętrza w sezonie letnim. Do ocieplenia ścian z powodzeniem możemy wykorzystać tradycyjny styropian. Wykonując warstwę izolacji ze styropianu, pamiętajmy o zastosowaniu specjalistycznego kleju. Z zadaniem tym doskonale poradzi sobie klej do styropianu Soudatherm Fasada, który:

  • jest łatwy w aplikacji (nakłada się go przy pomocy pistoletu),
  • znajduje zastosowanie również przy wypełnianiu szpar i spoin między płytami styropianowymi,
  • ogranicza ryzyko powstawania mostków termicznych,
  • cechuje się wysoką wydajnością (jedno opakowanie wystarczy do zamocowania około 8 m² paneli),
  • skraca czas prac montażowych w porównaniu do tradycyjnych klejów,
  • nie obciąża warstwy ocieplenia.
szczelna-termoizolacja-poddasza

Analogicznie, gdy mieszkamy na poddaszu, powinniśmy zadbać o jego szczelną termoizolację. Jeżeli zależy nam na najlepszym efekcie i ekspresowym tempie wykonania warstwy ocieplenia, to zamiast rozwiązań typu styropian czy wełna mineralne możemy wykorzystać nowoczesny materiał izolacyjny  w postaci pianki natryskowej SPF marki Soudal. Pianka ta bez problemu dociera do trudno dostępnych zakamarków, tworzy pozbawioną mikroszczelin powłokę i nie traci swoich izolacyjnych właściwości wraz z upływem czasu. Decydując się na to rozwiązanie, nie zapominajmy, że ocieplenie poddasza metodą natryskową jest zadaniem dla fachowców. Aplikacja pianki SPF wymaga bowiem zastosowania specjalistycznego sprzętu, takiego jak agregat natryskowy, odpowiedniej odzieży ochronnej oraz dokładnego zabezpieczenia przestrzeni roboczej.

Zobacz podobne artykuły:

18 marzec 2021

Ocieplanie ścian zewnętrznych klejem piankowym

Nieprawidłowo zaizolowane ściany zewnętrzne są jedną z najczęstszych dróg niekontrolowanej ucieczki ciepła z budynku. Jeżeli wysokość rachunków za ogrzewanie w mijającym sezonie zimowym przerosła Twoje najśmielsze oczekiwania, to prawdopodobnie znak, że najwyższy czas pomyśleć o termomodernizacji domu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ocieplaniu ścian zewnętrznych.

21 sierpień 2020

Jaki wybrać klej do styropianu?

Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych do ocieplenia domu. Jednak skuteczność izolacji termicznej wykonanej z płyt styropianowych w dużej mierze zależy od jakości ich montażu. Sprawdź jak dobrać odpowiedni klej, który pozwoli Ci uniknąć kosztownych poprawek.

11 październik 2018

Jak używać kleju do styropianu?

Ze względu na bardzo dobre właściwości izolacyjne styropianu, materiał ten powszechnie wykorzystuje się do ocieplania ścian. Jednak oddziaływanie niektórych rozpuszczalników może poważnie naruszyć jego strukturę, dlatego kluczową kwestią podczas mocowania styropianu jest użycie odpowiedniego kleju.