Konkurs dla Młodych Architektów – rozmowa z Markiem Zdziebłowskim

Konkurs dla Młodych Architektów organizowany jest od trzech lat przez redakcję miesięcznika „Builder” w ramach programu „Promujemy Polską Architekturę”. Z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród studentów architektury i młodych absolwentów tego kierunku, czego najlepszym dowodem jest liczba nadsyłanych prac. Nic dziwnego – wygrana w konkursie jest paszportem otwierającym drzwi do najbardziej pożądanych pracowni architektonicznych w kraju.

Skąd wziął się pomysł na konkurs?

Z magazynem „Builder” jesteśmy obecni na rynku od blisko 20 lat i cały czas staramy się być pulsem środowiska budowlanego, a także, w pewnym stopniu również środowiska architektów, którzy są ważnym ogniwem procesu inwestycyjnego w budownictwie. Zauważyliśmy, że młodzi ludzie często rozpoczynają pracę w zawodzie bez praktycznej znajomości współczesnych technologii. Postanowiliśmy pomóc studentom i młodym architektom połączyć teorię z tym, co później jest od nich wymagane w pracy. Trzy lata temu, we współpracy z prestiżowymi pracowniami architektonicznymi i najlepszymi markami budowlanymi w Polsce, zainicjowaliśmy Konkurs dla Młodych Architektów. Wykorzystaliśmy odpowiedni moment.

Kto może zgłosić projekt?

Do udziału w konkursie zapraszamy studentów wydziałów architektury z całego kraju oraz architektów, którzy nie ukończyli jeszcze 30. roku życia. Ogromnie cieszy nas fakt, że swoje prace przysyłają również polscy studenci z zagranicznych uczelni. Coraz częściej zdarza się, że projekty zgłaszają zespoły architektoniczne w ramach zaliczeń przedmiotów semestralnych. W 2015 roku do konkursu zgłosiło się ponad 500 zespołów, w sumie 1500 osób. Podobnie jak w ubiegłych latach laureaci otrzymali nagrody finansowe, wyróżnienia oraz profesjonalne szkolenia.

kkk

Konkurs pełni również funkcję edukacyjną

Zadania konkursowe, które proponujemy są bardzo konkretne i osadzone w otaczającej nas rzeczywistości. W tegorocznym konkursie (2016/2017) mocniej podkreślamy funkcje społeczne i kulturalne projektowanych obiektów: „Dom własny architekta”, „Wykreuj przestrzeń – współczesne miejsce pracy”, „Wypełnij lukę funkcją kultury”. Trzy poprzednie edycje pokazały, że młodzi ludzie przystępując do projektowania, rozwijają w sobie umiejętność rozumienia architektury oraz uczą się, że za estetyką musi stać technologia.

Architektura to w końcu nie tylko sztuka wizualna…

Nawet najbardziej efektowne wizualnie budynki nie spełnią oczekiwań inwestora, jeżeli nie zostaną przygotowane zgodnie z obowiązującymi normami budowlanymi. Każde zadanie konkursowe polega na opracowaniu koncepcji z zastosowaniem rozwiązań technologicznych Mecenasów Polskiej Architektury, wśród których jest Soudal* – lider w zakresie rozwiązań technologicznych i chemii budowlanej. Uczestnicy mają możliwość konsultowania prac z ekspertami reprezentującymi Mecenasów, podczas indywidualnych spotkań i warsztatów mistrzowskich. W ramach konkursu odbywają się też otwarte wykłady prowadzone przez najwybitniejszych polskich architektów.

Konkurs łączy partnerów społecznych, pracownie architektoniczne i producentów materiałów budowlanych. Na przykładzie Soudal proszę powiedzieć, czym musi wyróżniać się marka, żeby znaleźć się w gronie Mecenasów?

Zapraszamy firmy, które mają doświadczenie we współpracy z architektami i potrafią przekazać w rzetelny sposób wiedzę z zakresu zastosowania ich technologii. Firmy, które chcą edukować młodych architektów, często nieświadomych, jak ważne jest dobranie właściwego rozwiązania do projektu. Zazwyczaj w praktyce okazuje się, że to, co z pozoru wydawało się błahe, ma kapitalne znaczenie np. dla  wytrzymałości budynku. Bardzo istotna jest też pozycja marki, ponieważ zależny nam na tym, aby uczestnicy konkursu mogli wykorzystywać najnowocześniejsze systemy, produkty i technologie. Soudal, jako wiodąca marka wśród producentów chemii budowlanej i doświadczony partner w budowaniu relacji doradców technicznych z architektami, spełnia te kryteria.

ooo

Start czwartej edycji chyba najlepiej świadczy o tym, że konkurs jest bardzo udaną inicjatywą

Oczywiście! Ostatnia edycja pokazała, że mamy w Polsce wielu bardzo zdolnych ludzi. Konkurs jak zwykle wzbudził wiele emocji. Uczestnicy zaskoczyli kapitułę dojrzałością swoich prac i awangardowym podejściem do tematów. Zgłoszone prace co roku oceniane są przez wybitnych polskich architektów o znaczącym dorobku twórczym. Kapitułę, na czele której stoi prof. Ewa Kuryłowicz, wspierają przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, wiodących marek budowlanych oraz przedstawiciele redakcji „Buildera”. Co ważne, konkurs przyciąga uwagę również profesjonalistów z branży, którzy poszukują młodych talentów. Pracownie architektoniczne śledzą postępy uczestników, a najlepszych zapraszają do siebie na staże.

_______________________________________________________________________________

Wyniki III edycji Konkursu dla Młodych Architektów zostały ogłoszone podczas Gali Bulidera 23 lutego 2015 roku. W kategorii „Willa miejska” zwyciężył zespół z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej z pracą pt. „Garaż”, a w kategorii „Wykreuj przestrzeń” najlepsza okazała się „Flauta”, autorstwa studentów Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W kategorii „Miejsce do życia” pierwszej nagrody nie przyznano. Drugie miejsce zajął projekt „Emergencja”, zgłoszony przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Aktualnie trwa nabór prac do IV edycji Konkursu dla Młodych Architektów. Udział w konkursie zgłaszać można do 20.05.2016 roku, a termin  nadesłania projektów upływa z dniem 31.08.20016 roku. Szczegółowe informacje na temat tegorocznej edycji konkursu znajdują się na stronie organizatora TUTAJ

*Producent chemii budowlanej Soudal od trzech lat jest Mecenasem Konkursu dla Młodych Architektów. Przystępując do konkursu, architekci mają do wyboru zastosowanie jednego z dwóch zgłoszonych przez markę systemów: SOUDAL WINDOW SYSTEM (nowoczesny system montażu stolarki otworowej tzw. ciepły montaż) oraz SOUDATHERM ROOF (system poprawy izolacji cieplnej dachów).

Zobacz podobne artykuły:

05 czerwiec 2018

V Konkurs dla Młodych Architektów - znamy laureata!

Znamy laureatów V edycji Konkursu dla Młodych Architektów, których prace oceniało jury pod przewodnictwem prof. Ewy Kuryłowicz. Do konkursu zgłosiło się ponad 800 osób, które wzięły udział w cyklicznych wykładach, warsztatach, spotkaniach, debatach oraz konsultacjach branżowych.