Jeśli nie malowanie silikonu, to co?

Silikony znajdują szerokie zastosowanie w pracach budowlanych i wykończeniowych. Dostępne są w bogatej gamie odpornych na blaknięcie kolorów, dzięki czemu efekt prac z wykorzystaniem silikonów może być nie tylko trwały, ale również wysoce satysfakcjonujący pod względem estetycznym. Czy jednak w razie potrzeby silikonowa spoina daje się malować?

Silikony należą do najpopularniejszych materiałów budowlanych. Są powszechnie wykorzystywane m.in. do fugowania przegród, ścianek działowych, przepierzeń i zadaszeń, spoinowania futryn okiennych i drzwiowych oraz listew ościeżnicowych, a także do wykonywania elastycznych uszczelnień (np. w fasadach budynków) odpornych na działanie różnych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, mróz czy promieniowanie UV. Używane są również podczas doraźnych prac szklarskich, zamiast kitu szklarskiego. Tzw. silikony neutralne, czyli obojętne chemicznie dla wszystkich powierzchni, mogą być stosowane do montażu i uszczelniania delikatnych materiałów dekoracyjnych, metali wrażliwych na korozję oraz większość tworzyw sztucznych, np. PCV. Na rynku dostępne są również silikony sanitarne, które dzięki zawartości nowoczesnych substancji konserwujących wykazują wysoką odporność na działanie wilgoci, grzybów i pleśni, a w rezultacie doskonale sprawdzają się podczas prac uszczelniających w łazience, kuchni i innych pomieszczeniach mokrych. Za ich pomocą wykonamy szczelne spoiny np. wokół wanny, brodzika prysznicowego, zlewozmywaka czy kuchennego blatu.

czy-silikon-mozna-malowac-2

Silikony do zadań specjalnych

Silikony oferowane są w szerokiej palecie barw, dzięki czemu kolor spoiny bez trudu dopasujemy do konkretnej aranżacji wnętrza. Przykładowo silikon neutralny z portfolio firmy Soudal dostępny jest w czterech kolorach (białym, brązowym, czarnym oraz szarym), a także w wersji bezbarwnej. Z kolei silikon uniwersalny Soudal możemy nabyć w aż dziesięciu wariantach kolorystycznych: białym, szarym, czarnym, brązowy, beżowym, czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym oraz bezbarwnym. Czasami jednak metamorfoza wizualna pomieszczenia domaga się zmiany koloru zastosowanego silikonu, inaczej spójność wystroju zostanie naruszona. Niestety, silikonowa spoina nie daje się malować – wyjątkowo gładka powierzchnia silikonu znacznie osłabia przyczepność farby.

Klej Fix All zamiast silikonu? To możliwe!

W niektórych sytuacjach możemy jednak uniknąć tego problemu, zastępując silikon innym preparatem. Przykładowo przy spoinowaniu urządzeń sanitarnych w łazience czy kuchni celująco zda egzamin klej-uszczelniacz Fix All marki Soudal, który powstał na bazie polimerów hybrydowych SMX. Jest on powszechnie stosowany zarówno do montażu elementów wyposażenia wnętrza, jak i wykonywania różnego rodzaju uszczelnień, również w pomieszczeniach mokrych. Fix All skutecznie zabezpiecza wszelkie zagłębienia i zakamarki przed wnikaniem wilgoci oraz przeciwdziała rozwojowi pleśni. Co istotne, ten klej-uszczelniacz daje się malować różnymi rodzajami farb, w tym również farbami na bazie wodnej. Podobnie jak silikony, klej-uszczelniacz Fix All ma doskonałą przyczepność do niemal wszystkich materiałów budowlanych i konstrukcyjnych, np.:

  • betonu
  • cegły
  • kamienia naturalnego
  • płyty gipsowo-kartonowej
  • drewna i materiałów drewnopochodnym
  • metali
  • szkła i ceramiki
  • większości tworzyw sztucznych, np. PCV, styropianu, poliakrylu i poliwęglanów

Prace z wykorzystaniem Fix All bez problemu wykonamy samodzielnie – preparat nakłada się przy pomocy standardowego pistoletu do uszczelniaczy. Ważnym atutem Fix All jest ekologiczność – ten klej-uszczelniacz jest całkowicie bezpieczny dla środowiska naturalnego, a także dla zdrowia człowieka.

Zobacz podobne artykuły: