Jak wyregulować drzwi balkonowe?

Drzwi balkonowe wymagają systematycznej pielęgnacji i przeglądów pod kątem ewentualnych usterek – inaczej z czasem mogą pojawić się problemy np. z ich otwieraniem. Podpowiadamy, jak wyregulować drzwi balkonowe.

Mieszkanie z balkonem dla wielu Polaków jest niemałym luksusem. Balkon to bowiem dodatkowa przestrzeń, którą możemy użytkować zgodnie z naszymi potrzebami. Przykładowo miłośnicy przyrody i ekologicznego stylu życia mogą urządzić go w taki sposób, że stanie się dla nich prywatną zieloną oazą, która sprzyja relaksacji i wyciszeniu, lub też namiastką ogrodu, w którym będą mogli uprawiać zioła, warzywa i inne rośliny. Fani majsterkowania mogą przemienić balkon w kameralny warsztat, a amatorzy kawy – w urokliwą kafejkę. Potencjał balkonu, jeśli chodzi o podniesienie jakości naszego życia, to wystarczający powód, aby zadbać o nieskrępowany dostęp do niego w każdym momencie. Przeszkodą mogą się jednak okazać… niewyregulowane drzwi balkonowe. Jak zaradzić temu problemowi?

regulacja-drzwi-balkonowych

Regulacja drzwi balkonowych

Trudności podczas otwierania lub zamykania drzwi balkonowych najczęściej świadczą o tym, że należy je wyregulować. Niekiedy wystarczy wyregulować drzwi w pionie, żeby skrzydło przestało ocierać o ościeżnicę, czasami jednak konieczne jest również ich wyregulowanie w płaszczyźnie poziomej. Skrzydło możemy delikatnie podnieść lub obniżyć dzięki regulacji śruby w dolnym zawiasie przy pomocy klucza imbusowego. Z kolei pozioma regulacji drzwi balkonowych wymaga regulacji nakrętki w nawiasie górnym przy pomocy klucza płaskiego. W jednym i drugim przypadku wykonywane kluczem ruchy powinny wynosić około pół obrotu. Podczas wykonywania tego zadania wskazana jest zatem precyzja i ostrożność, szczególnie kiedy regulujemy wielkogabarytowe drzwi balkonowe – najlepiej nie mierzyć się z tym wyzwaniem w pojedynkę i poprosić o pomoc inną osobę.

drzwi-balkonowe-w-mieszkaniu

Fachowy montaż drzwi balkonowych

Sprawnie pracujące drzwi balkonowe to warunek konieczny, ale niewystarczający czerpania czystej przyjemności z posiadania balkonu. Bardzo ważny jest również prawidłowy montaż drzwi balkonowych, dzięki któremu nie pojawią się wokół nich mostki termiczne, tj. nie staną się one drogą niekontrolowanej ucieczki ciepła z mieszkania. Pamiętajmy, że fachowa instalacja stolarki okiennej i drzwiowej zakłada trwałe i skuteczne uszczelnienie styku stolarki ze ścianą zewnętrza – inaczej izolacyjność termiczna, a także akustyczna złącza będzie wątpliwa, nawet jeśli sam wyrób charakteryzuje się pod tym względem doskonałymi parametrami.

Niezawodną metodą montażu stolarki budowlanej, pozwalającą uniknąć wyżej wspomnianych problemów, jest tzw. ciepły montaż (znany także jako montaż szczelny lub trójwarstwowy). Zastosowanie tej metody radykalnie zmniejsza straty energii cieplnej, które często generowane są przez nieszczelne drzwi balkonowe, w rezultacie czego komfort cieplny w całym domu lub mieszkaniu ulega znacznej poprawie. Na czym zatem polega ciepły montaż stolarki budowlanej?

fachowy-montaz-drzwi-balkonowych

Instalacja drzwi balkonowych w systemie SWS

Przykładem systemu trójwarstwowego montażu stolarki jest Soudal Window System (SWS), który doskonale ucieleśnia założenia tej metody. Jej główna zasada brzmi: „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”. Jak należy to rozumieć? Zasada ta stanie się jasna, kiedy przyjrzymy się mankamentom tradycyjnej metody stolarki okiennej i drzwiowej. W montażu tradycyjnym uszczelnienie styku okna lub drzwi z murem wykonane jest wyłącznie z pianki poliuretanowej. Co istotne, pianka poliuretanowa odznacza się bardzo dobrymi parametrami izolacyjności cieplnej i akustycznej, jednak traci swoje właściwości, kiedy zaczyna gromadzić się w niej wilgoć. W konsekwencji wokół okna lub drzwi zewnętrznych zaczynają powstawać mostki termiczne, a straty ciepła z czasem stają się coraz większe.

W systemie ciepłego montażu okien i drzwi Soudal Window System ryzyko zawilgocenia pianki poliuretanowej jest wyeliminowane dzięki zastosowaniu dodatkowych warstw ocieplenia, pełniących funkcję ochronną, tj.:

  • warstwy wewnętrznej, a konkretnie taśmy bądź płynnej powłoki paroszczelnej, która przeciwdziała wnikaniu wilgoci z wnętrza budynku do pianki,
  • warstwy zewnętrznej, wykonanej z taśmy lub płynnej powłoki paroprzepuszczalnej, która nie dopuszcza do wnikania wilgoci z otoczenia do pianki, pozwalając przy tym na swobodną migrację pary wodnej z wnętrza budynku do otoczenia.

Sens zasady „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz” staje się w pełni czytelny w kontekście trzech warstw ocieplenia, które w systemie SWS pełnią wyżej wyjaśnione funkcje. Montaż lub wymiana drzwi balkonowych z zastosowaniem tej zasady pozwoli nam zadbać o korzystny mikroklimat w naszym mieszkaniu, a także przyczyni się do obniżenia rachunków za ogrzewanie zimą i ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Zobacz podobne artykuły: