Jak wybrać umywalkę do łazienki?

Remontujesz łazienkę i gorączkowo przeglądasz oferty umywalek? W poniższym artykule znajdziesz garść porad, które ułatwią wybór optymalnego rozwiązania.

Chociaż umywalka nie stanowi absolutnie niezbędnego elementu wyposażenia łazienki, to jednak jest najprawdopodobniej najczęściej spotykanym urządzeniem w tym pomieszczeniu. Pełni ona przede wszystkim funkcję użytkową i ułatwia codzienne zabiegi higieniczne, przy czym obecnie dużą wagę przywiązuje się również do jej walorów dekoracyjnych oraz sposobu jej instalacji, który nie pozostaje bez wpływu na ergonomię wnętrza. Wybierając umywalkę do łazienki, musimy uwzględnić również takie czynniki, jak jej kształt i rozmiar (standardowa umywalka ma 60-70 cm szerokości i 40-50 cm długości) oraz materiał, z którego została wykonana. Największym zainteresowaniem cieszą się umywalki ceramiczne, jednak na rynku dostępne są także umywalki np. ze stali nierdzewnej, stali emaliowanej, tworzyw sztucznych (np. z akrylu) oraz umywalki z marmuru czy szkła, które są niezwykle atrakcyjne wizualnie i często wykorzystuje się je jako główną ozdobę wnętrza.

wybor-umywalki-do-lazienki

Popularne typy umywalek

Ważnym kryterium podziału umywalek jest metoda ich montażu. Do najmodniejszych obecnie rozwiązań należą:

  • umywalki wiszące, czyli instalowane na ścianie, najczęściej przy pomocy śrub; ze względu na niewielkie rozmiary jest świetnym rozwiązaniem w łazience o małym metrażu,
  • umywalki meblowe, czyli instalowane na ściankach szafki łazienkowej,
  • umywalki nablatowe, czyli osadzane na łazienkowych blatach,
  • umywalki wpuszczone w blat, czyli instalowane pod blatem.

Montując umywalkę, nie zapominajmy o elementach instalacji odpływowej, które powinny być estetycznie osłonięte. W tym celu warto zastosować postument (sięgający do podłogi), półpostument lub szafkę, w której będziemy mogli również przechowywać np. kosmetyki lub detergenty.

popularne-typy-umywalek

Czym uszczelnić umywalkę?

Po zamontowaniu umywalki należy zabezpieczyć szczeliny wokół urządzenia odpowiednim preparatem, dzięki czemu nie będzie się w nich gromadzić wilgoć i rozwijać pleśń. Do wykonania niezbędnych uszczelnień najlepiej zastosować silikon sanitarny. Wysokiej jakości silikony sanitarne znajdziemy w portfolio firmy Soudal. Zawierają one nowoczesne substancje biobójcze, dzięki którym są długotrwale odporne na działanie wilgoci, grzybów i pleśni. Oferta marki Soudal obejmuje:

  • Silikon sanitarny o utwardzaniu kwaśnym, który zalecany jest do spoinowania umywalek wykonanych z ceramiki, szkła oraz stali,
  • Silikon sanitarny neutralny, który rekomendowany jest do spoinowania umywalek z kamienia naturalnego, konglomeratu oraz tworzyw sztucznych,
  • Silikon sanitarny Turbo, który zyskuje wodoodporne właściwości już po godzinie od momentu aplikacji (nie należy go stosować do tworzyw sztucznych, kamienia naturalnego i metali wrażliwych na korozję),
  • Silikon sanitarny extra biały o utwardzaniu kwaśnym, który gwarantuje wyjątkową gładkość i długotrwale świeży wygląd fugi.

Silikony sanitarne firmy Soudal są perfekcyjnie przyczepne do typowych podłoży sanitarnych, trwale elastyczne i odporne na wpływy atmosferyczne po utwardzeniu spoiny. Do uszczelniania umywalek możemy również użyć nowoczesnych klejów-uszczelniaczy Soudal Fix All. Do grupy tych preparatów należy m.in. Fix All Crystal, który cechuje się całkowicie przezroczystą spoiną (cecha ta może być szczególnie przydatna przy uszczelnianiu umywalek wykonanych ze szkła).

czym-uszczelnic-umywalke

Jak samodzielnie uszczelnić umywalkę

Uszczelnianie umywalki nie jest zadaniem, które nastręcza dużych trudności. Jeśli mamy w sobie żyłkę majsterkowicza, to bez problemu wykonamy je bez pomocy fachowca. Zarówno silikony sanitarne Soudal, jak i kleje-uszczelniacze Fix All są przystosowane do aplikacji standardowym pistoletem do uszczelniaczy i gotowe do użycia. Spoinowanie umywalki z ich zastosowaniem przebiega w kilku prostych krokach:

  • oczyszczenie szczeliny, która powinna być odtłuszczona i wolna od kurzu i pyłu,
  • zabezpieczenie brzegów szczeliny przy pomocy np. taśmy maskującej (w ten sposób unikniemy niepotrzebnych zabrudzeń, a linia spoina będzie maksymalnie prosta),
  • przygotowanie kartusza do pracy,
  • umieszczenie kartusza w pistolecie,
  • nałożenie silikonu lub kleju-uszczelniacza (minimalna szerokość i głębokość spoiny powinna wynosić 5 mm),
  • wygładzenie fugi np. roztworem mydła przed utworzeniem się naskórka,
  • usunięcie taśmy maskującej,
  • oczyszczenie fugi czystą wodą.

Zobacz podobne artykuły:

10 listopad 2023

Jakie szafki do kuchni?

Odpowiedni dobór szafek do kuchni to jeden z podstawowych warunków jej komfortowego użytkowania. W poniższym tekście znajdziesz kilka wskazówek, które będę pomocne w podjęciu właściwej decyzji.