Jak używać kleju do styropianu?

Jak używać kleju do styropianu?

Ze względu na bardzo dobre właściwości izolacyjne styropianu, materiał ten powszechnie wykorzystuje się do ocieplania ścian. Wykonana z niego warstwa izolacji pomaga utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniu zarówno zimą, jak i latem, ponieważ styropian przeciwdziała szybkiemu nagrzewaniu się ścian od słońca. Ponadto jest to materiał trwały, niedrogi, łatwy w montażu oraz nieszkodliwy dla zdrowia człowieka i środowiska. Jednak oddziaływanie niektórych rozpuszczalników może poważnie naruszyć jego strukturę, dlatego kluczową kwestią podczas mocowania styropianu jest użycie odpowiedniego kleju.

Klej do styropianu powinien odznaczać się m.in. takimi właściwościami, jak wodoodporność, niewrażliwość na działanie niskich temperatur i wytrzymałość. Wszystkie te cechy posiada pistoletowy klej poliuretanowy w areozolu Soudatherm Fasada marki Soudal. Znajduje on zastosowanie przy klejeniu płyt izolacyjnych w systemach, w których płyty są jednocześnie mocowane mechanicznie, oraz przy wypełnianiu spoin i szpar pomiędzy płytami. Do zalet kleju do styropianu marki Soudal należą również: perfekcyjna przyczepność do typowych materiałów budowlanych, bardzo dobra izolacyjność (klej ten nie powoduje powstawania mostków termicznych i akustycznych) i stabilność wymiarów, co umożliwia precyzyjny montaż płyt. Ponadto jest on niezwykle wydajny: jedno opakowanie Soudatherm Fasada zapewnia zamocowanie do 8m² paneli.

Zastosowanie odpowiedniego preparatu podczas klejenia styropianu nie tylko usprawni i przyspieszy prace montażowe, ale także zagwarantuje skuteczność warstwy izolacji. Warto przy tym pamiętać o kilku zasadach. Przed aplikacją kleju do styropianu należy wyrównać i oczyścić podłoże, a następnie delikatnie je zwilżyć. Aby zawartość puszki była dokładnie wymieszana, potrząsaj nią energicznie przez ok. 30 sekund bezpośrednio przed zastosowaniem kleju. Pamiętaj, że puszka powinna mieć temperaturę pokojową. Po nakręceniu puszki na pistolet, ustaw wylot pistoletu w odległości 1-2 cm od powierzchni płyty styropianowej. Ścieżkę kleju nałóż po całym obwodzie płyty w odległości ok 5 cm od jej krawędzi, a także w części środkowej płyty. Ścieżka powinna być nakładana zygzakiem w kształcie litery W. Po upływie 2 minut przyłóż panel do ściany, lekko go dociskając. Poprawki odnośnie jego położenia można wykonać w przeciągu maksymalnie 8 minut. Następnie wypełnij klejem ewentualne szczeliny między panelami.

Przed rozpoczęciem prac montażowych warto zabezpieczyć elementy stolarki i obróbek dekarskich przed zabrudzeniami. Jeżeli jednak nie uda się ich uniknąć, świeże plamy z kleju bez problemu usuniemy z pomocą płynu czyszczące do pianki firmy Soudal.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *