Jak się uchronić przed źle wykonanym remontem?

Planujesz remont i chcesz uzyskać jak najlepsze wyniki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać podczas realizacji tego przedsięwzięcia.

U większości z nas słowo „remont” wywołuje dość mieszane emocje. Z jednej strony wyobrażenie odmienionej przestrzeni naszego domu jest zdecydowanie przyjemnym doznaniem, z drugiej – ogrom pracy, wydatków i niewygód, jakie czekają nas w związku z tą inwestycją może podciąć nam skrzydła, i to do tego stopnia, że z jej rozpoczęciem niekiedy zwlekamy tak długo, jak tylko jest to możliwe. Kiedy jednak decyzja o przeprowadzeniu remontu została już podjęta, to – w trosce o osiągnięcia jak najlepszych efektów i płynącej z nich satysfakcji – warto przemyśleć kilka podstawowych kwestii i poczynić odpowiednie przygotowania. W ten sposób uchronimy się przed dotkliwymi błędami, które w ostatecznym rozrachunku raczej wywołają w nas frustrację i poczucie, że remont został źle wykonany, niż radość z faktu, że inwestycja została zrealizowana. Jak konkretnie możemy tych błędów uniknąć?

mierz-sily-na-zamiary-czyli-kiedy-skorzystac-z-pomocy-fachowca

Mierz siły na zamiary, czyli kiedy skorzystać z pomocy fachowca

Z pewnością nie wszystkie prace remontowe wymagają zatrudniania profesjonalistów. Doświadczeni majsterkowicze doskonale radzą sobie z układaniem paneli, malowaniem ścian czy montażem różnych materiałów wykończeniowych. Jednak pewnych zadań remontowych pod żadnym pozorem nie należy podejmować samodzielnie, jeśli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, a także specjalistycznym sprzętem. Hydroizolacja łazienki czy wymiana okien zrealizowane na własną rękę mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. I nie chodzi tutaj tylko o efekty remontowych zmian, ale także – a właściwie przede wszystkim – o nasze bezpieczeństwo. Nie oznacza to jednak, że tego typu zadania muszą być absolutnie pozbawione śladów naszej ingerencji. Wręcz odwrotnie: warto rozeznać się, jakie rozwiązania oferowane są na rynku i wybrać te optymalne. Przykładowo, jeśli planujemy wykonanie zadań dla profesjonalistów, które zostały wymienione powyżej, to kompleksowe, niezawodne rozwiązania znajdziemy w portfolio firmy Soudal. Są nimi:

  • Soudal Hydro System (SHS) – system izolacji przeciwwilgociowej, który efektywnie zabezpieczy ściany i posadzkę w kuchni, łazience oraz innych pomieszczeniach mokrych nie tylko podczas codziennych czynności, jakie wykonywane są w tych pomieszczeniach z wykorzystaniem wody, ale również przed rezultatami poważnych awarii hydraulicznych. Podstawowym elementem tego systemu jest folia Soudagum LM (nałożona dwiema warstwami na podłoże tworzy nieprzepuszczalną dla wody barierę), którą wzmacnia się w newralgicznych miejscach elementami dodatkowymi (w tym narożnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi, taśmą do zabezpieczenia styków ściany z podłogą lub ściany ze ścianą, a także specjalnymi kołnierzami do uszczelniania przejść rurowych);
  • Soudal Window System (SWS) – system ciepłego montażu okien, który gwarantuje skuteczne i trwałe uszczelnienie styku stolarki otworowej z murem, eliminując ryzyko powstania mostków termicznych wokół okna lub drzwi wejściowych. System ten obejmuje piankę poliuretanową (materiał izolacyjnych) oraz taśmy paroizolacyjne lub płynne membrany (stosowane do zabezpieczenia materiału izolacyjnego przed szkodliwym działaniem wilgoci z wnętrza budynku i zewnętrza).
wymiana-okien-w-domu

Wybór ekipy remontowej

Chyba każdy z nas słyszał kiedyś mrożącą krew w żyłach historię o ekipie remontowej, która w ostatniej chwili zostawiła zleceniodawcę na lodzie lub też wykazała się tak nikłym stopniem znajomości swojego fachu, że remont trzeba było praktycznie przeprowadzić od nowa. Być może niektórzy doświadczyli nawet tej sytuacji na własnej skórze… Z tego powodu na etapie wyboru ekipy remontowej powinniśmy wykazać się skrupulatnością podczas rozpatrywania ofert różnych firm, a także cierpliwością, jeżeli ekipa, która wzbudziła nasze zaufanie, może rozpocząć pracę w nieco późniejszym terminie, niż planowaliśmy. Niewątpliwie pomocne będą tutaj opinie klientów, zwłaszcza jeśli należą do grona naszych znajomych. Zasięgnijmy języka, poprośmy o rekomendacje, zorganizujmy  wizytę w domu lub mieszkaniu, w którym remont przeprowadzali polecani fachowcy. Nie zapominajmy również o stosownych formalnościach. Zadbajmy o to, aby zleceniobiorca podpisał z nami umowę, ustalmy wysokość wynagrodzenia, terminy i ewentualne konsekwencje, jakie wiążą się z ich przekroczeniem. W ten sposób zyskamy poczucie bezpieczeństwa.

wybor-ekipy-budowlanej

Harmonogram remontu

Istotną kwestią jest również dobre rozplanowanie prac remontowych w czasie. Zazwyczaj generalne remonty ruszają z początkiem wiosny. Charakterystyczna dla sezonu letniego pogoda sprzyja wykonaniu wielu zadań, np. wymianie okien (przy czym – co warto podkreślić – nowoczesne rozwiązania, które wprowadziła na rynek firma Soudal, umożliwiają realizację tej inwestycji także przy ujemnych temperaturach). Termin rozpoczęcia remontu to kwestia istotna, ale nie jedyna, jaką należy mieć tutaj na uwadze. Upewnijmy się koniecznie, jak długo potrwa wykonanie poszczególnych zadań, i nie przekraczając granic zdrowego rozsądku, uwzględnijmy możliwość przedłużenia terminów na skutek ewentualnych problemów, które zawsze mogą się pojawić. W rezultacie unikniemy sytuacji, w których nieuchronny termin działa na naszą niekorzyść, ponieważ powoduje, że prace z konieczności wykonywane są pospiesznie i niedokładnie.

Zobacz podobne artykuły: