Jak przechowywać rower w sezonie zimowym

Jak przechowywać rower w sezonie zimowym

Zima w Polsce cyklistów nie rozpieszcza. Krótki dzień, mokre ulice i chłodny wiatr sprawiają, że o tej porze roku większość z nas odstawia swój jednoślad w kąt. Podpowiadamy, jak przechowywać rower zimą, aby był w dobrej kondycji, kiedy tylko nadejdą wiosenne dni.

Jazda na rowerze w sezonie zimowym nie jest ani łatwa, ani przyjemna. Nawet jeśli za oknem nie szaleje śnieżyca, a temperatura nie spada grubo poniżej zera, to warunki pogodowe i tak są zazwyczaj na tyle nieprzyjazne, że lepiej wybrać inny środek transportu. I nie chodzi tu jedynie o naszą wygodę, ale także bezpieczeństwo. Zimą niewiele potrzeba, aby wpaść w poślizg, a ponieważ szybko zapada zmrok, rowerzyści są słabo widoczni dla kierowców. O ile więc nie jesteśmy doświadczonymi miłośnikami ekstremalnych przygód, którzy dysponują profesjonalnym sprzętem – poczekajmy z wycieczkami rowerowymi do wiosny. Nie zapominajmy jednak o wybraniu odpowiedniego miejsca, w którym przezimują nasze dwa kółka.

Najważniejsze, żeby w pomieszczeniu przeznaczonym do przechowywania roweru było stosunkowo sucho i ciepło. Optymalna jest temperatura pokojowa, ale garaż lub piwnica powinny wystarczyć, pod warunkiem, że nie są zawilgocone. Stały kontakt roweru z wodą oznacza oczywiście ryzyko korozji, a nawet rozsadzenia niektórych elementów, jeżeli woda zamarznie. Z tego powodu nie należy go przechowywać przez całą zimę na tarasie lub balkonie, gdzie nawet bardzo dobry pokrowiec na rower nie zagwarantuje pełnej ochrony przed działaniem wilgoci i mrozu.

Sytuacja komplikuje się, kiedy nie mamy dostępu do piwnicy czy garażu, i pozostaje nam… własne mieszkanie. Z jednej strony, dla roweru to najbardziej komfortowa opcja, a ponadto zyskujemy pewność, że nie będzie łatwym łupem dla złodziei. Z drugiej strony, rower w mieszkaniu często po prostu nam zawadza.

Jeżeli mamy problem z wygospodarowaniem miejsca na rower na podłodze w pomieszczeniu, świetnym rozwiązaniem jest specjalny wieszak, który możemy zamocować zarówno na ścianie, jak i na suficie. W tym celu warto zastosować super mocny klej, taki jak Fix All High Tack marki Soudal. Odznacza się on ekstremalnie silnym chwytem początkowym i wytrzymuje bardzo duże obciążenia. Co więcej, jest łatwy w aplikacji (nakłada się go standardowym pistoletem do uszczelniaczy) i doskonale przyczepny do praktycznie wszystkich materiałów.

Wykorzystanie wieszaka na rower ma również tę zaletę, że nie musimy martwić się o poziom ciśnienia w oponach. Przy niskim ciśnieniu, opony dotykające nawierzchni mogą się odkształcić, jeśli przez dłuższy czas nie są używane. Kiedy jednak rower nie dotyka podłogi, regularne dopompowywanie kół staje się zbędne

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *