Jak pracować z akrylem budowlanym?

Uszczelniacz akrylowy jest materiałem, który pozwala nam zadbać o wysoką estetykę wnętrza lub fasady budynku. Za jego pomocą m.in. zlikwidujemy ubytki w ścianach i sufitach, zamaskujemy różnego rodzaju łączenia oraz wykonamy spoiny wokół ościeżnic, parapetów czy gzymsów. Praca z uszczelniaczem akrylowym nie należy do zadań, które nastręczają duże trudności – możemy wykonać ją samodzielnie, pamiętając o kilku zasadach.

Uszczelniacze akrylowe charakteryzują się szerokim spektrum zastosowań, dlatego bardzo często sięgamy po nie podczas mniejszych lub większych remontów. Akryle budowlane doskonale sprawdzają się m.in. przy:

  • wygładzaniu powierzchni ścian i sufitów,
  • maskowaniu połączeń między płytami gipsowo-kartonowymi i innymi materiałami budowlanymi,
  • spoinowaniu ościeżnic, listew ościeżnicowych, parapetów i schodów,
  • wypełnianiu fug budowlanych.
jak-pracowac-z-akrylem-budowlanym

Nałożenie uszczelniacza akrylowego nie jest przy tym skomplikowanym przedsięwzięciem – z powodzeniem możemy je zrealizować bez pomocy fachowca. Jeżeli jednak zależy nam na uzyskaniu trwałego i satysfakcjonującego pod względem estetycznym efektu, to musimy przestrzegać podstawowych zasad aplikacji. Co istotne, akryle firmy Soudal są gotowe do użycia i nie wymagają zastosowania specjalistycznych narzędzi – wystarczy zaopatrzyć się w standardowy pistolet do uszczelniaczy. Ponadto będą nam potrzebne:

  • szczotka do oczyszczenia powierzchni ściany lub sufitu,
  • taśma malarska do osłonięcia brzegów spoiny,
  • preparat do fug,
  • szpachelka do wygładzenia spoiny,
  • nóż do kartuszy.
aplikacja-akrylu-budowlanego

Przygotowanie podłoża

Uszczelniacz akrylowy powinniśmy aplikować na dokładnie oczyszczone i suche podłoże. Inaczej przyczepność preparatu może ulec osłabieniu. Upewnijmy się zatem, że powierzchnia ściany czy sufitu jest odtłuszczona, wolna od kurzu i pyłu. Podłoża bardzo porowate można wstępnie zagruntować roztworem akrylu w wodzie (w proporcji 1:2).

aplikacja-uszczelniacza-akrylowego

Przygotowanie kartusza do pracy

Ważnym etapem jest również odpowiednie przygotowanie kartusza z akrylem budowlanym do pracy. Kartusz możemy otworzyć przy pomocy specjalnego noża do kartuszy. Końcówkę odcinamy w taki sposób, aby gwint nie został uszkodzony, po czym przykręcamy dyszę i odcinamy jej czubek.  Następnie umieszczamy kartusz z akrylem w wyciskaczu.

Zabezpieczenie brzegów spoiny

W celu uzyskania maksymalnie prostej linii spoiny oraz zabezpieczenia jej brzegów przed zabrudzeniem, możemy użyć taśmy maskującej. Taśmę należy delikatnie usunąć natychmiast po obróbce fugi.

Aplikacja preparatu

Dyszę przykładamy bezpośrednio do wypełnianej szczeliny. Dociskając ramię pistoletu, nanosimy uszczelniacz na podłoże. Akryl aplikujemy płynnym ruchem.

Obróbka fugi

Fugę należy spryskać odpowiednim preparatem (np. Joint Finish) i wygładzić przy pomocy szpachelki.

Zobacz, jak wyglądają poszczególne etapy wykonywania akrylowej spoiny:

Akryle budowlane marki Soudal są wyjątkowo trwałe i mają perfekcyjną przyczepność do praktycznie wszystkich podłoży porowatych stosowanych w budownictwie (m.in. do tynków gipsowych i cementowych, betonu, kamienia, drewna oraz płyt gipsowo-kartonowych). Dostępne są w różnych kolorach, a także dają się malować różnymi rodzajami farb. Nie zawierają rozpuszczalników, a po utwardzeniu mogą być szlifowane i malowane. Uszczelniacze akrylowe firmy Soudal są ponadto ekologiczne, bezwonne i całkowicie nieszkodliwe dla zdrowia. Ich bogata oferta obejmuje m.in. akryl do zastosowań wewnętrznych, akryl zewnętrzny, akryl sanitarny, akryl do płyt gipsowo-kartonowych oraz akryl do tynków tradycyjnych.

Zobacz podobne artykuły: