Domowe ognisko

Kominek w domu jest niewątpliwie ozdobą salonu przez cały rok. Jego widok jest zawsze dużą atrakcją. Jednak zimą, a przede wszystkim w okolicach świąt, nabiera on szczególnego znaczenia. Wokół niego koncentruje się życie całej rodziny. Jeśli chcemy, aby czas przed kominkiem był wyjątkowy i niczym nie zmącony, zadbajmy wcześniej o jego konserwację.

Kominek zazwyczaj montowany jest w centralnej części salonu. Ciepło, które od niego bije powoduje, że chętnie gromadzimy się w kręgu domowego ogniska w salonie. Zanim jednak rozpalimy ogień, sprawdźmy, czy na skutek działania wysokiej temperatury nie powstały ubytki w kominkowych spoinach.

Kobieta ogrzewająca się przy domowym ognisku

Odpowiedź na ubytki w kominkowych łączeniach

Jeśli są takie, samodzielnie je uzupełnimy, stosując sprawdzony uszczelniacz do pieców marki Soudal. Charakteryzuje się on bardzo wysoką odpornością termiczną (do 1500°C) i gwarantuje trwałe wypełnienie szczelin m.in. wokół:

  • kominków,
  • wkładów kominkowych,
  • pieców,
  • opiekaczy,
  • kotłów centralnego ogrzewania.

Co ważne – powstał na bazie krzemianu sodu i nie zawiera szkodliwego azbestu. Bardzo dobrze przywiera do podłoży porowatych, takich jak kamień, beton czy ceramika budowlana, a po stwardnieniu tworzy spoinę, która nie pęka i nie wykrusza się.

cieplo-przy-domowym-kominku

Jak aplikować?

Ogromną jego zaletą jest też łatwa i precyzyjna aplikacja. Nakłada się go ręcznym lub pneumatycznym pistoletem na czyste i odtłuszczone podłoże (powierzchnie porowate należy delikatnie zwilżyć w celu poprawy przylegania). W ten sposób bez problemu wypełniamy nawet trudno dostępne szczeliny.

domowe-ognisko-w-domu

Kominek gotowy na świąteczny odpoczynek

Kiedy mamy już pewność, że kominek w salonie jest właściwie przygotowany, możemy zacząć rozpalać ogień. Połóżmy najpierw kilka pogniecionych gazet, potem drobne szczapy suchego drewna (najlepiej pionowo), a na końcu nieco grubsze polana. W pierwszej kolejności podpalamy dolne ich partie, dzięki czemu ogień bez problemu rozprzestrzeni się na większe kawałki.

Na koniec zadbajmy jeszcze o wyjątkową aranżację kominka dzięki której w pełni poczujemy magię świąt i ciepło domowego ogniska. Sprawdzonym sposobem jest zawieszanie na kominkach w salonie np. świątecznych girland i mikołajowych skarpet. A później dodatkowo zalecamy kubek gorącej czekolady, dobrą książkę i w otoczeniu najbliższych pełne oddanie się słodkiemu rozprężeniu…

cieplo-przy-domowym-kominku

Zobacz podobne artykuły:

14 grudzień 2017

Bezpieczne użytkowanie kominków i pieców

Pogoda za oknem nie rozpieszcza. Większość z nas spędza długie zimowe wieczory w zaciszu własnego domu, w którym komfortowa temperatura rekompensuje brak słońca. Jeżeli korzystamy ze źródeł ciepła w postaci pieców lub kominków, to pamiętajmy o ich prawidłowej konserwacji.

30 marzec 2021

Renowacja kuchennych mebli z drewna

Meble z drewna są nie tylko trwałe i estetyczne – nie bez powodu mówi się również, że mają duszę. Niestety, jak wszystkie przedmioty z biegiem lat niszczeją, szczególnie wtedy, kiedy zdobią pomieszczenie o podwyższonym stopniu wilgotności, takie jak kuchnia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy odnawianiu drewnianych mebli.

27 styczeń 2021

Ocieplanie garażu blaszanego

Blaszane garaże zyskują coraz większą popularność. Do ich atutów niewątpliwie należą stosunkowo niska cena, a także łatwy i szybki montaż. Podpowiadamy, jak ocieplić garaż blaszany.