Domowe ognisko

Kominek w domu jest niewątpliwie ozdobą salonu przez cały rok. Jego widok jest zawsze dużą atrakcją. Jednak zimą, a przede wszystkim w okolicach świąt, nabiera on szczególnego znaczenia. Wokół niego koncentruje się życie całej rodziny. Jeśli chcemy, aby czas przed kominkiem był wyjątkowy i niczym nie zmącony, zadbajmy wcześniej o jego konserwację.

Kominek zazwyczaj montowany jest w centralnej części salonu. Ciepło, które od niego bije powoduje, że chętnie gromadzimy się w jego pobliżu. Zanim jednak rozpalimy ogień, sprawdźmy, czy na skutek działania wysokiej temperatury nie powstały ubytki w kominkowych spoinach.

Odpowiedź na ubytki w kominkowych łączeniach

Jeśli są takie, samodzielnie je uzupełnimy, stosując sprawdzony uszczelniacz do pieców marki Soudal. Charakteryzuje się on bardzo wysoką odpornością termiczną (do 1500°C) i gwarantuje trwałe wypełnienie szczelin m.in. wokół:

  • kominków,
  • wkładów kominkowych,
  • pieców,
  • opiekaczy,
  • kotłów centralnego ogrzewania.

Co ważne – powstał na bazie krzemianu sodu i nie zawiera szkodliwego azbestu. Bardzo dobrze przywiera do podłoży porowatych, takich jak kamień, beton czy ceramika budowlana, a po stwardnieniu tworzy spoinę, która nie pęka i nie wykrusza się.

Jak aplikować?

Ogromną jego zaletą jest też łatwa i precyzyjna aplikacja. Nakłada się go ręcznym lub pneumatycznym pistoletem na czyste i odtłuszczone podłoże (powierzchnie porowate należy delikatnie zwilżyć w celu poprawy przylegania). W ten sposób bez problemu wypełniamy nawet trudno dostępne szczeliny.

Kominek gotowy na świąteczny odpoczynek

Kiedy mamy już pewność, że kominek jest właściwie przygotowany, możemy zacząć rozpalać ogień. Połóżmy najpierw kilka pogniecionych gazet, potem drobne szczapy suchego drewna (najlepiej pionowo), a na końcu nieco grubsze polana. W pierwszej kolejności podpalamy dolne ich partie, dzięki czemu ogień bez problemu rozprzestrzeni się na większe kawałki.

Na koniec zadbajmy jeszcze o wyjątkową aranżację kominka dzięki której w pełni poczujemy magię świąt. Sprawdzonym sposobem jest zawieszenie np. świątecznych girland i mikołajowych skarpet. A później dodatkowo zalecamy kubek gorącej czekolady, dobrą książkę i w otoczeniu najbliższych pełne oddanie się słodkiemu rozprężeniu…

Zobacz podobne artykuły:

14 grudzień 2017

Bezpieczne użytkowanie kominków i pieców

Pogoda za oknem nie rozpieszcza. Większość z nas spędza długie zimowe wieczory w zaciszu własnego domu, w którym komfortowa temperatura rekompensuje brak słońca. Jeżeli korzystamy ze źródeł ciepła w postaci pieców lub kominków, to pamiętajmy o ich prawidłowej konserwacji.

21 sierpień 2020

Jaki wybrać klej do styropianu?

Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych do ocieplenia domu. Jednak skuteczność izolacji termicznej wykonanej z płyt styropianowych w dużej mierze zależy od jakości ich montażu. Sprawdź jak dobrać odpowiedni klej, który pozwoli Ci uniknąć kosztownych poprawek.

28 wrzesień 2018

Jesień w ogrodzie

Sezon letni, niestety,  już za nami. Dzieci wróciły do szkoły, a dla większości z nas urlop stał się przeszłością. Zapomnieć też możemy o chwilach spędzonych w zaciszu ogrodu. Teraz jest czas aby zadbać o nasz jeszcze zielony zakątek i dobrze zabezpieczyć go przed sezonem jesienno – zimowym.