Co zrobić, aby dom był ekologiczny?

Poszukiwanie proekologicznych rozwiązań jest obecnie jednym z priorytetów w branży budowlanej. Podpowiadamy, jak zadbać o to, aby nasz dom był przyjazny dla środowiska.

O tym, czy dany budynek został wzniesiony zgodnie z naturą, z pewnością decyduje wiele czynników, jednak na plan pierwszy wysuwają się kwestie dotyczące energooszczędności. Najprościej rzecz ujmując, nasz dom jest tym bardziej ekologiczny, im mniej ciepła z niego ucieka lub – mówiąc jeszcze inaczej – im mniej strat energii cieplnej generuje. Z myślą o ograniczeniu owych strat firma Soudal opracowała szereg rozwiązań – od systemu termoizolacji dachu po system szczelnego montażu okien i drzwi zewnętrznych – których zastosowanie przyczynia się do diametralnej poprawy charakterystyki energetycznej budynku. W jaki sposób rozwiązania te blokują drogi ucieczki ciepła z wnętrza pomieszczeń?

eko-i-energooszczedny-dom

Prawidłowy montaż stolarki budowlanej

Ciepło bardzo często ucieka z budynku przez nieszczelne okna i drzwi zewnętrzne. Myli się ten, kto uważa, że wystarczy zakupić wysokiej jakości wyroby stolarki budowlanej, aby wspomniany problem wyeliminować. Jeżeli okna i drzwi – nawet energooszczędne! – nie zostaną fachowo zamontowane, to wokół nich z czasem powstaną mostki termiczne, które przyczynią się do odczuwalnego obniżenia komfortu cieplnego wewnątrz pomieszczeń oraz wyższych kosztów ogrzewania. Skutecznym rozwiązaniem jest Soudal Window System (SWS) – system warstwowego (inaczej ciepłego) montażu okien i drzwi opracowany przez firmę Soudal. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego montażu okien, w systemie SWS materiałem izolacyjnym, którym wypełnia się szczelinę między oknem lub drzwiami a murem, jest pianka poliuretanowa, jednak – i na tym polega zasadnicza różnica między ciepłym montażem stolarki a tradycyjnym – pianka stanowi jedną z trzech warstw uszczelnienia. Poza materiałem izolacyjnym wykorzystuje się tutaj specjalne taśmy okienne lub płynne membrany, które chronią piankę przed wnikaniem wilgoci z wnętrza budynku i zewnętrza, dzięki czemu pozostaje ona sucha i nie traci swoich termoizolacyjnych właściwości. System SWS jest tak wysoce skuteczny, że z biegiem czasu stał się właściwie standardem w energooszczędnym i ekologicznym budownictwie.

soudal-window-system

Poprawna izolacja dachu

Ogromne straty energii cieplnej może generować nieszczelny dach. Propozycją firmy Soudal, która skutecznie przeciwdziała tej sytuacji w przypadku dachów płaskich, jest system Soudatherm Roof. System ten obejmuje kleje poliuretanowe do mocowania materiałów izolacyjnych na takich powierzchniach, jak beton, drewno, stal i powłoki bitumiczne (można je zatem stosować do wszystkich typów pokryć dachowych). Kleje z systemu Soudatherm Roof nie dopuszczają do powstawania mostków termicznych i gwarantują efektywną izolację dachów na ponad 20 lat. Brak mostków termicznych nie jest jedyną zaletą tego rozwiązania. O przewadze klejów Soudatherm Roof nad łącznikami mechanicznymi, klejami bitumicznym na zimno oraz na gorąco decydują również:

  • szybki i wydajny montaż materiałów izolacyjnych,
  • niższe obciążenie konstrukcji dachu,
  • brak zawartości rozpuszczalników,
  • brak ryzyka pożaru podczas montażu materiałów izolacyjnych,
  • łatwy transport,
  • stały koszt montażu (bez względu na grubość warstwy izolacji),
  • łatwy montaż izolacji przy oknach dachowych, świetlikach itp.
poprawna-izolacja-dachu

Natomiast szczelność dachów skośnych zagwarantuje nam natryskowa pianka zamkniętokomórkowa Soudafoam SPF firmy Soudal. Pianka ta stanowi nowoczesny i niezawodny materiał izolacyjny: dzięki natryskowej metodzie aplikacji dociera do wszelkich zakamarków i trudno dostępnych miejsc, tworząc bezszwową, pozbawioną mostków termicznych powłokę. Poza doskonałymi właściwościami izolacyjnymi piankę tę charakteryzują także:

  • wodoodporność,
  • bardzo dobre parametry mechaniczne,
  • niewrażliwość na działanie grzybów, pleśni i szkodników,
  • możliwość bardzo szybkiego wykonania prac termoizolacyjnych (nawet jeśli bryła dachu ma skomplikowaną geometrię).

Warto podkreślić, że pianka Soudafoam SPF przeznaczona jest do stosowanie wyłącznie przez profesjonalistów. Jej aplikacji wymaga wykorzystania specjalnego agregatu natryskowego, odpowiedniego przygotowania miejsca pracy oraz zachowania środków ostrożności (w tym założenia specjalnej odzieży ochronnej).

Skutecznie ocieplenie ścian zewnętrznych

Powodem niskiej efektywności energetycznej budynku mogą być nieprawidłowo zaizolowane ściany zewnętrzne. Również do ocieplenia ścian z powodzeniem możemy zastosować piankę natryskową Soudafoam SPF. Jeżeli jednak zdecydujemy się na użycie tradycyjnego materiału izolacyjnego w postaci płyt styropianowych, to pamiętajmy o prawidłowym doborze kleju do ich montażu. Zalecanym rozwiązaniem jest wysokowydajny pistoletowy klej Soudatherm Fasada marki Soudal, który ma doskonałą przyczepność do typowych materiałów budowlanych, wysoką siłę wstępnego mocowania i jest bezpieczny dla większości materiałów izolacyjnych, w tym dla:

  • polistyrenu EPS
  • polistyrenu XPS,
  • poliuretanu,
  • żywic fenolowych.

Zobacz podobne artykuły: