Aplikacja silikonu krok po kroku

Zamierzasz samodzielnie wykonać silikonowe spoiny wokół wanny, zlewozmywaka lub na styku parapetu i okna? Oto kilka porad, dzięki którym bezbłędnie zrealizujesz zadanie.

Nie trzeba mieć w sobie żyłki zapalonego majsterkowicza, żeby wykonać w domu drobne naprawy lub prace wykończeniowe. Nawet bez większego doświadczenia na polu DIY doprowadzisz do szczęśliwego końca takie przedsięwzięcia, jak silikonowanie brodzika prysznicowego, umywalki czy kuchennego blatu. Dzięki niezawodnym i łatwym w aplikacji silikonom marki Soudal, szybko i sprawnie zabezpieczysz kuchnię czy łazienkę przed niszczącym działaniem wilgoci. Aby osiągnąć sukces, wystarczy stosować się do kilku prostych zasad.

silikonowanie-w-lazience

Nakładane silikonu – instrukcja

Zanim rozpoczniesz pracę z użyciem silikonu, upewnij się, że trzymasz w ręku odpowiedni preparat. Jeżeli zamierzasz np. fugować płytki ceramiczne na tarasie czy balkonie, to wybierz silikon uniwersalny marki Soudal. Jeśli Twoim zadaniem jest wykonanie spoin wokół muszli ceramicznej – sięgnij po silikon sanitarny o utwardzaniu kwaśnym. Natomiast w przypadku spoinowania blatu z kamienia naturalnego konieczne zastosuj silikon sanitarny neutralny. Prawidłowo dobrany preparat to warunek wstępny powodzenia całego przedsięwzięcia. Kiedy już nie będziesz mieć żadnych wątpliwości w tym zakresie – możesz przystąpić do pracy.

 • Przygotuj podłoże, które musi być czyste, wolne od tłuszczu i suche.
 • Podłoże porowate zagruntuj stosownym podkładem (np. Soudal Primer 150).
 • W celu uzyskania prostej linii spoiny osłoń okolice fugi taśmą malarską.
 • Otwórz kartusz z silikonem przy pomocy noża do kartusza (pamiętaj, że minimalna szerokość spoiny powinna być adekwatna do pracy, jaką zamierzasz wykonać – dla pewności zapoznaj się ze wskazaniami zawartymi w karcie technicznej danego produktu).
 • Umieść kartusz w standardowym pistolecie do uszczelniaczy.
 • Precyzyjnie wypełnij szczelinę silikonem.
 • Przed utworzeniem się naskórka wygładź fugę roztworem mydła.
 • Zerwij taśmę malarską natychmiast po obróbce fugi.
nakladnie-silikonu-instrukcja

Czy można nakładać silikon na silikon?

Niewielkie ubytki w spoinie silikonowej rodzą pokusę, aby je wypełnić, zamiast wymienić całą spoinę na nową. Jednak nałożenie nowego silikonu na starą, popękaną spoinę nie przyniesie spodziewanego efektu. Wykonane w ten sposób uszczelnienie będzie bardzo nietrwałe. Jeżeli do wypełnienia szczeliny zastosowaliśmy silikon – całą fugę należy zerwać, a następnie położyć nową. Sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej, jeżeli do wykonania spoiny użyliśmy nowoczesnego kleju-uszczelniacza Fix All marki Soudal. Ubytki w spoinie kleju-uszczelniacza Fix All mogą być uzupełniane tym samym produktem, a mówiąc dokładnej: dowolnym produktem z rodziny Fix All. Gama Fix All obejmuje cztery kleje-uszczelniacze:

 • Fix All Flexi – mocny i szybki klej-uszczelniacz o trwale elastycznej spoinie,
 • Fix All Crystal – klej-uszczelniacz o całkowicie przezroczystej spoinie,
 • Fix All Turbo – błyskawiczny klej-uszczelniacz, który umożliwia obciążenie połączenia już po 20 minutach od momentu aplikacji,
 • Fix All High Tack – klej uszczelniacz o ekstremalnie silnym chwycie początkowym, który umożliwia montaż nawet bardzo ciężkich elementów bez konieczności ich mechanicznego podparcia do czasu utwardzenia spoiny.

Kleje uszczelniacze Fix All są również bardzo przydatne w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba pomalowania spoiny. Jak wiadomo, spoina silikonowa nie daje się malować, chociaż czasami wymagają tego względy estetyczne. Natomiast Fix All Flexi można pomalować wieloma rodzajami farb, w trym również farbami na bazie wodnej.

czy-mozna-nakladac-silikon-na-silikon

Pełna ochrona przed wilgocią

Właściwie dobrane uszczelniacze skutecznie zabezpieczą przed wnikaniem wilgoci różnego rodzaju zakamarki zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz budynku. Jeżeli chcemy zapewnić pomieszczeniom mokrym pełną ochronę przed działaniem wilgoci (również w przypadku np. wystąpienia awarii instalacji wodnej) – konieczne jest prawidłowe wykonanie warstwy hydroizolacji. To zadanie lepiej pozostawić do realizacji profesjonalistom. Rekomendowanym system jest w tym przypadku Soudal Hydro System,  który składa się z kliku idealnie dopasowanych do siebie elementów:

 • grunt głęboko penetrujący  Soudaprim DP (stosowany w celu wzmocnienia podłoża  oraz zmniejszenia jego chłonności),
 • folia Soudagum LM, która tworzy nieprzepuszczalną dla wody barierę,
 • narożnik wewnętrzny Soudatape IC oraz zewnętrzny Soudatape OC, stosowane do zabezpieczenia połączeń typu ściana-podłoga (3D),
 • taśma SoudatapePD, przeznaczona do zabezpieczania styku ścian lub ściany z podłogą,
 • kołnierze Soudatape PD, używane do uszczelniania przejść rurowych.

Zobacz podobne artykuły:

24 marzec 2021

Przygotuj przedpokój na wiosnę

To była wyjątkowo długa zima, ale na szczęście powoli zmierza ku końcowi. Dni stają się coraz dłuższe, a do naszych domów coraz częściej zagląda słońce, wypełniając wnętrza naturalnym światłem. Nieczęsto jednak się zdarza, że dociera do przedpokoju, dlatego warto wypróbować inne sposoby, dzięki którym pomieszczenie to zyska nowy, świeży wygląd.