Jak ułożyć terakotę? Układanie płytek krok po kroku – Zrób to sam

Pełni pourlopowej energii wracamy do codziennego rytmu i w końcu jesteśmy gotowi na podjęcie tych najtrudniejszych wyzwań i zadań, które odsuwaliśmy „na kiedyś”. Niewątpliwie takim tematem jest kwestia remontu kuchni lub łazienki. Bardzo często wiąże się to z wymianą glazury i terakoty. Układanie płytek ceramicznych wbrew pozorom nie należy do skomplikowanych czynności. Czy da się to zrobić bez pomocy fachowca? Oczywiście, tak – pod warunkiem, że się do tego dobrze przygotujemy!

Przepis na prawidłowe układanie glazury lub terakoty jest stosunkowo prosty, ale musimy zachować kilka zasad. Poniżej przedstawiamy porady fachowców –  w jaki sposób przystąpić do wymiany.

Wymiana glazury lub terakoty – krok po kroku

  1. Zaczynamy od wyczyszczenia podłoża. Starą warstwę zaprawy usuwamy ze wszystkich nierówności. Następnie nakładamy preparat gruntujący, dzięki któremu płytki będą się lepiej trzymały. Zanim przystąpimy do kolejnego etapu warto teraz próbnie, „na sucho” rozłożyć kafelki. Takie planowanie pozwoli nam zobaczyć efekt końcowy i ewentualnie skorygować wstępne założenia.
  2. Jeśli wizualizacja nas zadowala, przystępujemy do układania. Najpierw nakładamy klej do glazury. Rozprowadzamy go tylko w jednym kierunku – używając do tego pacy zębatej i trzymając ją pod kątem około 60° w stosunku do podłoża, na którym będziemy kłaść płytki. Glazurę trzeba położyć maksymalnie do 15 minut od rozprowadzenia kleju. Grubość zębów pacy dobiera się ze względu na wielkość płytek oraz zalecanej przez producenta grubości kleju. Często popełnianym błędem na tym etapie jest aplikowanie kleju do glazury punktowo. Konsekwencją są puste miejsca w narożnikach płytki, które na dłuższą metę będą utrudniać eksploatację glazury.
  3. Układanie płytek zaczynamy od ściany umieszczonej najdalej od wyjścia. Pierwszy rząd musi składać się z pełnych płytek. Ostatni – docinamy je tyle, ile jest to niezbędne. Kładąc glazurę lub terakotę, trzeba przycisnąć ją mocno do podłoża. Aby zachować równą odległość między płytkami, używamy krzyżyków dystansowych. Kafle warto też dobić specjalnym, gumowym młotkiem. Nie musimy za bardzo martwić się, jeśli nie uda się to idealnie – wszelkie błędy możemy naprawić w ciągu 15 minut. To jest czas, kiedy można zdjąć płytkę i dołożyć warstwę kleju lub usunąć jego nadmiar. Najważniejszy jest efekt ostateczny, gdzie wszystkie kafle muszą być w jednym poziomie. Czy tak jest – sprawdzamy za pomocą poziomicy.
  4. Ostatni etap to fugowanie. Zaczynamy je dopiero po całkowitym wyschnięciu kleju. Spoina między płytkami powinna być dobrze oczyszczona. Fugę nakładamy do momentu wypełnienia przestrzenia między kafelkami.
Specjalista układający terakotę za pomocą kleju montażowego

„Płytka na płytkę”

Czasami pojawia się pytanie czy można oszczędzić czas i wysiłek przez układanie glazury/terakoty na starych płytkach? Można, ale trzeba mieć na uwadze, że rozwiązanie to doprowadzi do podniesienia poziomu podłogi. Jeśli jednak decydujemy się jednak na ten sposób, to pierwszym krokiem będzie wyczyszczenie i odtłuszczenie całej powierzchni starej posadzki. Przed ułożeniem płytek warto zetrzeć powierzchnię starej glazury papierem ściernym. Układanie płytek z terakoty na starych przebiega tak samo, jak w przypadku płytek układanych na wylewce.

Nie tylko technika…

Oprócz techniki układania płytek z glazury czy terakoty, kluczowe jest użycie odpowiednich materiałów. Nasi specjaliści polecają klej do glazury i terakoty 24A marki Soudal, który może być też stosowany przy ogrzewaniu podłogowym. Nie zawiera on rozpuszczalników – jest bezwonny i nie emituje szkodliwych związków lotnych. Preparat bardzo dobrze przykleja kafelki, także te układane sposobem „płytka na płytkę”.

Zobacz podobne artykuły: