DOMOWE OGNISKO

DOMOWE OGNISKO

Kominek w domu jest niewątpliwie ozdobą salonu przez cały rok. Jego widok jest zawsze dużą atrakcją. Jednak zimą, a przede wszystkim w okolicach świąt, nabiera on szczególnego znaczenia. Wokół niego koncentruje się życie całej rodziny. Jeśli chcemy, aby czas przed kominkiem był wyjątkowy i niczym nie zmącony, zadbajmy wcześniej o jego konserwację.

Kominek zazwyczaj montowany jest w centralnej części salonu. Ciepło, które od niego bije powoduje, że chętnie gromadzimy się w jego pobliżu. Zanim jednak rozpalimy ogień, sprawdźmy, czy na skutek działania wysokiej temperatury nie powstały ubytki w kominkowych spoinach. Jeśli są takie, samodzielnie je uzupełnimy, stosując sprawdzony uszczelniacz do pieców marki Soudal. Charakteryzuje się on bardzo wysoką odpornością termiczną (do 1500°C) i gwarantuje trwałe wypełnienie szczelin m.in. wokół kominków, wkładów kominkowych, pieców, opiekaczy i kotłów centralnego ogrzewania. Co ważne – powstał na bazie krzemianu sodu i nie zawiera szkodliwego azbestu. Bardzo dobrze przywiera do podłoży porowatych, takich jak kamień, beton czy ceramika budowlana, a po stwardnieniu tworzy spoinę, która nie pęka i nie wykrusza się.

Ogromną jego zaletą jest też łatwa i precyzyjna aplikacja. Nakłada się go ręcznym lub pneumatycznym pistoletem na czyste i odtłuszczone podłoże (powierzchnie porowate należy delikatnie zwilżyć w celu poprawy przylegania). W ten sposób bez problemu wypełniamy nawet trudno dostępne szczeliny.

Kiedy mamy już pewność, że kominek jest  właściwie przygotowany, możemy zacząć rozpalać ogień. Połóżmy najpierw kilka pogniecionych gazet, potem drobne szczapy suchego drewna (najlepiej pionowo), a na końcu nieco grubsze polana. W pierwszej kolejności podpalamy dolne ich partie, dzięki czemu ogień bez problemu rozprzestrzeni się na większe kawałki.

Na koniec zadbajmy jeszcze o wyjątkową aranżację kominka dzięki której w pełni poczujemy magię świąt. Sprawdzonym sposobem jest zawieszenie np. świątecznych girland i mikołajowych skarpet. A później dodatkowo zalecamy kubek gorącej czekolady, dobrą książkę i w otoczeniu najbliższych pełne oddanie się słodkiemu rozprężeniu…

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *