Budujemy karmnik dla ptaszków

Czy wy również uwielbiacie obserwować ptasie rytuały w kwitnącym przydomowym ogrodzie? Co prawda na wiosenną scenerię będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, ale skrzydlatych gości możemy przyjmować przez cały rok! Karmnik ze świeżym pożywieniem z pewnością zachęci ich do częstych wizyt.

W okresie zimowym ptaki, które nie odleciały do ciepłych krajów, nie mają łatwego życia. Kiedy wszystko zasypie śnieg, znalezienie pokarmu jest dla nich nie lada wyzwaniem. Na szczęście możemy im pomóc, organizując „ptasią stołówkę”. Budowa prostego karmnika dla ptaków należy do zadań, z którymi poradzą sobie nawet mniej doświadczeni majsterkowicze. W przedsięwzięcie warto zaangażować najmłodszych członków rodziny – będzie to dla nich cenna lekcja ekologii.

Jak wykonać prosty karmnik?

Pomysłów na karmniki jest wiele. Najłatwiej wykonać karmnik z plastikowej butelki i drewnianej łyżki kuchennej. Łyżkę przekładamy przez otwory wycięte na tej samej wysokości po obu stronach butelki, upewniając się, że otwór, z którego wystaje szersza część łyżki, jest wystarczająco szeroki (inaczej ptaki będą miały utrudniony dostęp do znajdującego się w butelce ziarna). Na nakrętce montujemy haczyk, który umożliwi nam zawieszenie butelki np. na gałęzi drzewa za pomocą wstążki lub sznurka – i gotowe!

A dla bardziej zaawansowanych…

Karmnik drewniany z deski sosnowej lub sklejki jest konstrukcją bardziej skomplikowaną, ale też o wiele stabilniejszą. Podczas jego projektowania możemy poluzować wodze fantazji, nie zapominajmy jednak, że przede wszystkim liczy się funkcjonalność. Podstawowymi elementami karmnika są w tym przypadku:

  • podstawa,
  • daszek,
  • kantówki.

Aby konstrukcja służyła jako ptasia stołówka przez lata – wszystkie elementy należy trwale ze sobą połączyć. Niezawodnym rozwiązaniem jest zastosowanie kleju Fix All Turbo marki Soudal, który:

  • ma perfekcyjną przyczepność do drewna i materiałów drewnopochodnych,
  • odznacza się wysoką wytrzymałością spojenia,
  • łączy nierozerwalnie w zaledwie 20 minut.

Jego zaletami są również wysoka odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz łatwa i wygodna aplikacja – nakłada się go standardowym pistoletem do klejów i uszczelniaczy. Co istotne, Fix All Turbo jest całkowicie bezpieczny dla organizmów żywych.

O czym warto wiedzieć?

Gotowy karmnik należy zawiesić w zacisznym miejscu i zadbać o to, aby koty i inne drapieżniki nie miały do niego dostępu. Bardzo ważne jest również systematyczne uzupełnianie karmy. Powinna być ona naturalna, dobrej jakości i dostosowana do potrzeb poszczególnych gatunków ptaków. Pamiętajmy, że dokarmianie naszych skrzydlatych przyjaciół to duża odpowiedzialność – nieświeży lub niewłaściwy pokarm może im zaszkodzić. Codzienne ptasie wizyty z pewnością jednak wynagrodzą nam podjęty wysiłek.

Zobacz podobne artykuły: